"Wyobraź sobie, że to głowa twojego dziecka"

dodane 01.08.2015 13:31

PAP |

Świat alpinistów zbulwersowało wideo 49-letniego Mike'a Horna, który niedawno atakował szczyt K2 (8611 m). Pochodzący z RPA Szwajcar zamieścił w internecie film, ukazujący w pewnym momencie szczątki, a konkretnie zdegradowaną siłami natury głowę ludzką.

"Wyobraź sobie, że to głowa twojego dziecka"   kogo/wikimedia commons (GNU FDL 1.2) K2

Jak poinformował portal wspinanie.pl, na reakcję odbiorców nie trzeba było długo czekać. Strona Altitude Pakistan uważa, że w ten sposób członkowie wyprawy gloryfikują swoją nieudaną ekspedycję. Sedna sprawy dotknął jednak kanadyjski alpinista Louis Rousseau, który w liście zwrócił się bezpośrednio do autora niefortunnego nagrania.

"To wielki nietakt ze strony twojej i twojej ekipy. Czy potrafisz sobie wyobrazić reakcję ludzi, którzy stracili na tej górze jakąś bliską im osobę - przyjaciela, męża, brata czy syna? Ja również straciłem przyjaciół na K2, więc wiem o czym piszę" - zaznaczył.

W dalszej części listu podkreślił: "Wyobraź sobie, że to głowa twojego dziecka leży tam na śniegu, a ludzie przechodzący obok filmują ją i fotografują...".

W ten do bólu obrazowy sposób autor listu przekazał pewne niepisane prawo ludzi obcujących z górami wysokimi, mówiące o konieczności moralnego utrzymania pewnego tabu, związanego z brakiem możliwości godnego pochówku na wysokości. Środowisko alpinistów uważa, że piękniejszym sposobem na memento mori są wszelkiego rodzaju tablice pamiątkowe, jak choćby symboliczny cmentarz - Kopiec Gilkeya, pod który Mike Horn nie miał daleko.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ALPINIZM

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Anaja 01.08.2015 16:42
Niezalogowany użytkownik Oburzyło ich to, że M.Horn sfilmował czyjeś zwłoki (tzn. konkretnie głowę) i umieścił ten film w internecie (po co?). Takich rzeczy się nie robi.
Nikt z nas przecież by nie chciał zobaczyć w internecie np. filmiku nakręconego na cmentarzu przez jakiegoś przechodnia, na którym to filmie widać szczątki naszego krewnego...
Plusów: 0 Człowiek 01.08.2015 13:47
Niezalogowany użytkownik Nie rozumiem oburzenia.

wszystkie komentarze >