107,6 FM

Zbigniew Maj nowym komendantem głównym policji

Nowy szef policji ma 44 lata, pochodzi z Kalisza. Służbę w Policji rozpoczął w 1996 r.

Dotychczasowy zastępca pomorskiego szefa policji, insp. Zbigniew Maj został nowym komendantem głównym policji - poinformowało w piątek MSWiA.

Maj został powołany przez premier Beatę Szydło na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka. W piątek o godz. 9.00 został wprowadzony do siedziby Komendy Głównej Policji bez udziału mediów.

Nowy szef policji ma 44 lata, pochodzi z Kalisza. Służbę w Policji rozpoczął w 1996 r.; jak podkreśla MSWiA - jest doświadczonym oficerem, umiejętności zawodowe zdobywał i doskonalił na różnych stanowiskach w służbie kryminalnej. Jest m.in. twórcą i członkiem Zespołu ds. Uprowadzeń oraz współtwórcą algorytmu działań Policji w sytuacjach kryzysowych (w tym m.in. w przypadku uprowadzeń dla okupu). Był także koordynatorem i twórcą struktur Centralnego Biura Śledczego Policji.

W swojej dotychczasowej karierze był dwukrotnie odznaczany przez prezydenta - Brązowym Medalem za długoletnią służbę oraz Brązowym Krzyżem Zasługi. Jako wiceszef pomorskiej policji nadzorował pion kryminalny.

W opinii Józefa Partyki przewodniczącego pomorskiego oddziału NSZZ Policjantów, który jednocześnie jest wiceprzewodniczącym zarządu głównego tego związku, Maj jest "wysokiej klasy fachowcem, który zdobył duże doświadczenie zawodowe pracując m.in. w CBŚ". "To najlepszy wybór, jakiego można było dokonać" - powiedział PAP Partyka.

Dodał, że - jako związkowiec liczy, iż Maj dokończy rozpoczętą przed kilkoma laty modernizację policyjnych obiektów i taboru. "Dotąd udało się przeprowadzić modernizację w 40 procentach" - zaznaczył dodając, że policyjni związkowcy mają też nadzieję na to, że nowemu komendantowi uda się przeforsować podwyżki zamrożonych przed kilkoma laty policyjnych pensji. "Jako związek trzymamy kciuki" - powiedział Partyka.

O tym, że komendant główny policji zostanie zmieniony, mówił na początku grudnia PAP wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński. Zastrzegł jednak, że nie będzie czystek, a decyzje kadrowe nastąpią po głębszej analizie. Wiceminister zapowiedział również, że na wysokie funkcje kierownicze nie będą awansowani funkcjonariusze, którzy rozpoczynali służbę w PRL.

W czwartek ze stanowiska szefa policji odwołany został gen. insp. Krzysztof Gajewski, który funkcję tę pełnił od lutego 2015 r. Obowiązki komendanta policji powierzono jego pierwszemu zastępcy nadinsp. Mirosławowi Schosslerowi.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama