Propagowanie komunizmu zabronione

dodane 20.05.2016 16:55

PAP |

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę o zakazie propagowania komunizmu. Samorządy będą miały rok na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące go.

Propagowanie komunizmu zabronione   Józef Wolny /Foto Gość Katowice plac Wolności. Likwidacja pomnika żołnierzy Armii Radzieckiej.

Projekt ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej przygotowali senatorowie PiS. W lutym Senat podjął inicjatywę legislacyjną w tej sprawie.

Zgodnie z ustawą nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. W ustawie określono, że "za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989".

Oznacza to, że nie można nadawać takich nazw. Decyzję o stwierdzeniu nieważności uchwały nadającej nazwę budowli, obiektowi lub urządzeniu użyteczności publicznej - jeśli nosiłyby nazwę niezgodną z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego - będzie podejmował wojewoda.

Przed wydaniem takiej decyzji jest zobowiązany do zasięgnięcia opinii Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W razie zakwestionowania nazwy władze samorządowe mają trzy miesiące na to, by nadać danemu obiektowi nową nazwę.

Jednocześnie samorządy mają obowiązek zmiany dawniej nadanych nazw, jeśli związane są one z osobami, wydarzeniami i datami, które będą zakazane według ustawy. Zgodnie z nią, jeśli samorząd nie zmieni w wyznaczonym czasie dawniej nadanej nazwy, z mocy ustawy uznanej za zakazaną, wojewoda wyda w terminie trzech miesięcy zarządzenie zastępcze, po zasięgnięciu opinii IPN.

W ustawie zapisano, że zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Oznacza to, że np. dowód osobisty, mimo zmiany nazwy ulicy, przy której mieszka osoba legitymująca się nim będzie ważny, dopóki nie upłynie jego termin ważności.

Zdecydowano też, że pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących zmiany nazwy dokonanej na mocy ustawy, w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych będą wolne od opłat.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu ustawy, jej wejście w życie będzie wiązało się z kosztami dla budżetu państwa w postaci zmniejszenia dochodów, spowodowanego zwolnieniem z opłat oraz zwiększeniem wydatków związanych z wymianą dokumentów. Również samorządy poniosą koszty związane z wymianą dokumentów, a ponadto wydatki na zmianę tablic z nazwami ulic.

"Należy pamiętać, że obywatele będą ponosić koszty związane z wymianą dokumentów (inne niż opłaty - np. koszty fotografii zamieszczanej w dokumentach, koszty przejazdów, utracony zarobek), tabliczek oznaczających posesje oraz takie koszty jak wymiana szyldów, wizytówek, papieru firmowego, koszty poinformowania nadawców korespondencji, koszty zmiany ogłoszeń i reklam" - napisano w uzasadnieniu.

Według autorów projektu ustawy, w Polsce jest ok. 1200-1400 nazw miejsc, upamiętniających system komunistyczny.

Przeczytaj także: Gdańsk: Żelazna Dama zastąpi Dąbrowszczaków?

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANDRZEJ DUDA, HISTORIA, IPN, KOMUNIZM, KULTURA, PAP, PRAWO, PREZYDENT, PROPAGOWANIE, SAMORZĄD, USTAWA, ZAKAZ

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 Kesja 22.05.2016 19:12
Niezalogowany użytkownik Bardzo sie cieszę, może to zmobilizuje mieszkanców i władze mojego miasta, w ktorego centrum wznosi pomnik czerwonej armii a pięcioramienne gwiazdy górują nad otoczeniem - do likwidacji tej hańbiącej miasto od 1945 roku budowli
Plusów: 5 trzinaalli 22.05.2016 18:11
Niezalogowany użytkownik Przydałaby się jeszcze ustawa zabraniająca propagowanie dewiacji i zboczeń, tak aby nie mogłyby się odbywać różnego rodzaju parady równości, czy powstawać "tęcze" na Pl. Zbawiciela w Warszawie.
Do tego (znkniecia pomnika braterstwa) nie potrzebna jest nowa ustawa, wystarczy wola i konsekwencja obecnych władz Legnicy. A jeśli tej woli niedostatek, to wola mieszkańców. Natomiast ta ustawa dotyczy tylko nazw: ulic, obiektów etc. Nie obejmuje usuwania pomników, obelisków, tablic "pamięci" i podbnych obiektów. Na pewno i dla nich przydała by się ustwawa, choćby po to by wyznaczyć termin, no i "zmobilizować" lokalne władze.
Plusów: 4 Strażnik bram Nieba 21.05.2016 11:42
Niezalogowany użytkownik No to dzięki Bogu zniknie w mojej Legnicy pomnik Braterstwa Broni Polsko-Radzieckiej.

wszystkie komentarze >

Reklama