107,6 FM

Najstarsza na świecie michalitka kończy 105 lat

Siostra Gabriela Sporniak ze Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła kończy dzisiaj 105 lat. Co ciekawe, ze zgromadzeniem jest związana od 100 lat.

Jubilatka cieszy się dobrym zdrowiem i samodzielnie się porusza. Obecnie mieszka w domu macierzystym michalitek w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. S. Gabriela jest jedyną żyjącą osobą, która poznała współzałożycielkę zgromadzenia Sługę Bożą matkę Annę Kaworek.

- S. Gabriela kondycję ma bardzo dobrą. Największą trudnością jest dla niej słaby słuch. Poza tym normalnie funkcjonuje we wspólnocie, przychodzi na wszystkie modlitwy, w kaplicy jest na ogół pierwsza. Umysł ma bardzo trzeźwy, chętnie opowiada o przeszłości – mówi s. Maksymiliana Ciepała, sekretarka generalna zgromadzenia. 

W tym roku s. Gabriela obchodzi trzy jubileusze: 105 lat życia, 85 lat od złożenia pierwszej profesji zakonnej oraz 100 lat pobytu w zgromadzeniu sióstr michalitek.

S. Gabriela Sporniak urodziła się w 17 czerwca 1911 r. w Rogach, niedaleko Krosna. Na chrzcie otrzymała imię Helena. Rodziców prawie nie znała. Ojciec został wcielony do wojska i trafił do niewoli rosyjskiej, a matka zmarła na siejącą wówczas grozę hiszpankę. Najpierw zajęła się nią ciotka – siostra jej mamy, ale sama miała dziewięcioro dzieci i trudno jej było zająć się kolejnym. I tak, mając 5 lat, Helenka trafiła do ochronki prowadzonej przez panny od ks. Markiewicza, jak nazywano michalitki jeszcze przed zatwierdzeniem zgromadzenia. Przyjęła ją matka Anna Kaworek, współzałożycielka michalitek. – Z tego względu s. Gabriela jest dla nas swoistym pomostem – przyznaje s. Maksymiliana.

Choć życie nie było łatwe – dziewczynki mieszkały z siostrami w ubogich chatach, nie miały bowiem jeszcze własnego domu, nieraz też brakowało jedzenia. Dzieci miały także swoje obowiązki. Helenka pilnowała krów, gęsi kur i kaczek. Gdy była starsza, nauczyła się szyć i haftować, z czego potem zasłynęła w zakonie. Przez wiele lat stworzyła tysiące ornatów, stuł i sztandarów. Jeszcze przed kilkoma laty s. Gabriela, mimo że przekroczyła 100 lat, nadal zajmowała się szyciem. 

– W 2012 r., kiedy przypadała setna rocznica śmierci naszego założyciela bł. ks. Bronisława Markiewicza, siostra Gabriela podjęła postanowienie, że uszyje 100 stuł. Zrealizowała je, a stuły trafiły do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym oraz na misje – opowiada s. Maksymiliana.

W lutym 1928 r. Helena Sporniak została postulantką michalitek. Pierwszą profesję złożyła 29 września 1931 r., a wieczystą - 28 września 1934 r., stając się już na zawsze s. Gabrielą.

Uroczyste świętowanie urodzin s. Gabrieli zaplanowano na sobotę, 18 czerwca. Rozpocznie się o godz. 11.00 od Mszy św. w Domu Generalnym zgromadzenia w Miejscu Piastowym. Wezmą w nim udział siostry michalitki oraz bliscy i rodzina jubilatki.

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama