Austria: Wybory prezydenckie nieważne

dodane 01.07.2016 13:08

PAP |

Drugą turę wyborów prezydenckich w Austrii należy powtórzyć w całym kraju z powodu nieprawidłowości podczas zliczania głosów - ogłosił w piątek Trybunał Konstytucyjny. Wniosek w tej sprawie złożyła Austriacka Partia Wolności (FPOe), która przegrała głosowanie.

Austria: Wybory prezydenckie nieważne   PAP/EPA/LISI NIESNER Austriacki sąd konstytucyjny unieważnił drugą ture wyborów prezydenckich

"Orzeczenie Trybunału z nikogo nie czyni ani zwycięzcy, ani przegranego. Ma ono służyć jednemu celowi, tj. wzmocnieniu zaufania do naszego państwa prawa, a więc i do austriackiej demokracji" - oświadczył przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Gerhart Holzinger.

"Wybory to fundament naszej demokracji" - podkreślił Holzinger, dodając, że ochrona tego fundamentu to "główny obowiązek" Trybunału.

W drugiej turze wyborów prezydenckich, przeprowadzonej 22 maja, kandydat prawicowo-populistycznej FPOe Norbert Hofer przegrał według oficjalnych wyników różnicą niespełna 31 tys. głosów z popieranym przez polityczną lewicę byłym przywódcą austriackich Zielonych Alexandrem Van der Bellenem (różnica 50,3 proc. do 49,7 proc. głosów), mimo że bezpośrednio po zamknięciu lokali wyborczych wyraźnie prowadził Hofer.

Na początku czerwca FPOe zgłosiła wniosek do Trybunału o uznanie wyników drugiej tury wyborów prezydenckich z 94 na 117 okręgów wyborczych za zmanipulowane i tym samym nieważne.

Jak pisze agencja dpa, podczas przesłuchań prowadzonych przez Trybunał Konstytucyjny wielu urzędników odpowiedzialnych za nadzór nad głosowaniem przyznało, że dochodziło do naruszania przepisów wyborczych. Z braku czasu koperty z kartami wyborczymi otwarto przed przybyciem odpowiednich urzędników, a część z nich zliczana była przez osoby do tego nieuprawnione. Stwierdzone nieprawidłowości mogły wpłynąć na ostateczny wynik głosowania, ale nie stwierdzono oszustw wyborczych ani manipulacji - podkreślił Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu.

Van der Bellen miał zostać zaprzysiężony na urząd 8 lipca, ale w obecnej sytuacji trzyosobowe prezydium niższej izby parlamentu, Rady Narodowej, w skład którego wchodzi Hofer, komisarycznie przejmie na razie obowiązki szefa państwa.

Do powtórzenia wyborów dojdzie po raz pierwszy w powojennej historii Austrii. Zdaniem ekspertów nowych wyborów prezydenckich należy oczekiwać na jesieni, we wrześniu lub październiku.

Nie wiadomo, czy wynik ubiegłotygodniowego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynie na rezultat powtórzonych wyborów prezydenta w Austrii - pisze Reuters, zaznaczając, że decyzja o Brexicie może zarówno wzmocnić populistów, jak i skłonić wyborców do ostrożności.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AUSTRIA, PAP, PREZYDENT, WYBORY

Przeczytaj komentarze | 10 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 4 max 02.07.2016 10:37
Niezalogowany użytkownik Akurat u nas dużo poważniejsze przekręty były w czasie wyborów samorządowych sama ilość głosów nieważnych 2,5 mln (17% wyborców) która miała decydujący wpływ na wynik wyborów, w każdym demokratycznym państwie zapaliłaby czerwone światło i byłaby poważną przesłanką do powtórzenia wyborów. U nast jednak osoby które mówiły o fałszerstwach były przez byłego prezydenta i resztę koalicji wyzywani od wariatów. Typowe post-UBeckie zachowanie.
Plusów: 4 Maluczki 02.07.2016 09:47
Niezalogowany użytkownik Za aroganckiego panowania PO/PSL w czasie wyborów samorządowych w województwie śląskim brakowało 130000 głosów i nic się nie stało. Rozgrzane sądy na telefon uznały, że nic nie było.
Jednak gdy arogancja przegrała wybory z kretesem, to teraz mamy skargi na Polskę i Polaków w ECCP, płatne marsze oderwanych od koryta i wszelkich innych seksualistów.
Plusów: 2 Szeba 02.07.2016 06:49
Niezalogowany użytkownik Gdyby takie coś się stało w Polszce, to już byłaby wojna we wszystkich mediach pisowskich i setki marszów protestacyjnych, a Kaczorek darłby gardło aż by mu głosu zabrakło. W kościołach panowałaby niedziela gorzkich żali i wołanie o pomstę do nieba...
Plusów: 1 kol 01.07.2016 19:09
Niezalogowany użytkownik Czyli jakiś Sąd Konstytucyjny się przydaje, hę?

wszystkie komentarze >