107,6 FM

Projekt abonamentu RTV - poprawa ściągalności i umorzenie długów

Około 2,8 mln klientów, którzy nie płacili, choć powinni, teraz prawdopodobnie zaczną płacić.

Pod obrady rządu został skierowany projekt nowelizacji ustawy abonamentowej, przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt przewiduje wyraźne zwiększenie przychodów z abonamentu RTV dzięki zaangażowaniu w proces ściągania należności dostawców płatnej telewizji. Zakłada się bowiem, że jeśli ktoś korzysta z usług płatnej telewizji, to posiada odbiornik, który powinien być zarejestrowany, a opłaty abonamentowe za niego powinny być wnoszone.

Jeśli projekt zostanie przyjęty, dostawcy płatnej telewizji zostaną zobowiązani do przekazania Poczcie Polskiej (która obsługuje pobór abonamentu RTV) danych swoich klientów. Klienci zostaną o tym fakcie poinformowani.

Jednocześnie przewiduje się abolicję – umorzenie dotychczasowych zaległości w płaceniu abonamentu RTV przez wszystkich odbiorców – tak klientów płatnej telewizji, jak użytkowników bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej.

Ministerstwo zapewnia, że procedura przekazywana Poczcie Polskiej niektórych danych klientów płatnej telewizji nie naruszy przepisów o ochronie danych osobowych.

Według prognoz powinno to zwiększyć wpływy abonamentowe o 730 mln zł (ok. 2,8 mln klientów powinno zacząć płacić abonament). Od tej kwoty należy odjąć 110 mln z tytułu umorzenia dotychczasowych zaległości.

Jeśli ten system się sprawdzi, będzie można obniżyć opłatę abonamentową.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama