107,6 FM

Tak niewiele trzeba, aby osiągnąć zbawienie

Jezus mu odpowiedział: »Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie«. Gdy młodzieniec usłyszał te słowa, odszedł zasmucony. (Mt 19,21-22)

Pewien człowiek podszedł do Jezusa i zapytał: «Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?»

Odpowiedział mu: «Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowuj przykazania».

Zapytał Go: «Które?»

Jezus odpowiedział: «Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego jak siebie samego».

Odrzekł Mu młodzieniec: «Przestrzegałem tego wszystkiego, czego mi jeszcze brakuje?»

Jezus mu odpowiedział: «Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i daj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!»

Gdy młodzieniec usłyszał te słowa, odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.


Tak niewiele trzeba, aby osiągnąć zbawienie. Wystarczy przestrzegać przykazań. Nie sądźmy jednak, że życie wieczne nie jest warte zachodu. Przeciwnie – to coś tak wspaniałego, że tylko miłosierdziu Boga zawdzięczamy jego posiadanie. Dostajemy bowiem wieczność za bezcen – za (bez)cenną krew Chrystusa. Czy o to chodziło bogatemu młodzieńcowi? Właściwie powinien się cieszyć. Skąd więc jego rozczarowanie? Być może stąd, że w istocie młodzieniec pragnął nie tylko życia w wieczności, ale także doznania Boga już w doczesności. Do tego jednak nie wystarczy przestrzeganie przykazań. Owszem, Bóg jest ciągle blisko nas. Jednak nie doświadczamy tego, ponieważ zbyt wiele posiadamy. Nadmiernie przywiązujemy się do dóbr tego świata. Dlatego często odchodzimy zasmuceni. Doskonałość nie polega bowiem na wielkich czynach, ale na rezygnacji z tego, co oddala nas od Bożej wielkości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gość
  21.08.2017 13:46
  A z punktu widzenia ks. Jacka Stryczka na podstawie jego książki: "Pieniądze. W świetle Ewangelii. Nowa opowieść o biedzie i zarabianiu". Wydawnictwo Literackie tak ją opisuje: "...to absolutnie nowatorski przewodnik po życiu i poradnik biznesowy:

  - jest analizą polskich stereotypów dotyczących pieniędzy;
  - pokazuje PRL-owski klincz dwóch sposobów myślenia: Jezus kazał kochać biednych, a Marks — nienawidzić bogatych;
  - diagnozuje źródła polskiej biedy oraz wskazuje różnicę miedzy biedą a ubóstwem;
  - analizuje znaczenie pieniędzy w świetle Ewangelii i pokazuje, jak wielkie znaczenie miały one dla Jezusa;
  - porządkuje fundamentalne zasady zdobywania pracy i bogacenia się;
  - wskazuje również praktyczne kroki w drodze do stania się milionerem."
  doceń 0
 • Kaarl
  20.11.2018 20:48
  Jak to niewiele trzeba? Sprzedać wszystko na co się pracowało... i żyć w nędzy? Jak to niewiele?
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.