107,6 FM

4.10.2017 prof. Robert Tomanek: Uniwersytet Ekonomiczny stawia nie na ilość, ale na jakość

prof. Robert Tomanek, rektor UE w Katowicach   prof. Robert Tomanek, rektor UE w Katowicach
Joanna Wyleżoł /Radio eM
Na uczelniach wyższych rozpoczął się nowy rok akademicki. Niektóre przyjęły w tym roku mniej studentów, co jest wynikiem wprowadzenia przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nowych zasad finansowania uczelni publicznych. Według nowego algorytmu na jednego wykładowcę powinno przypadać maksymalnie 13 studentów, w przeciwnym wypadku uczelnie będą otrzymywać mniejsze dotacje.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zdecydował się na ograniczenie liczby przyjętych na 1 rok studiów stacjonarnych o 30%, jednocześnie na studia niestacjonarne przyjętych zostało o 20% osób więcej – wyjaśnia rektor UE prof. Robert Tomanek. W „Rozmowie poranka” Radia eM mówił, że studentów jest mniej, ale m.in. pozostał podział na dotychczasową liczbę grup, co gwarantuje wyższą jakość nauki.

Wolałbym, żeby ustawy stosunkowo mało regulowały – mówił prof. Tomanek odnosząc się do zapowiadanej przez wicepremiera Jarosława Gowina reformy szkolnictwa wyższego. „Te tendencje, które zapowiada ustawa, my realizujemy” – tłumaczył rektor UE – wymieniając przy tym m.in. odmładzanie kadry, podnoszenie poziomu dydaktyki, motywowanie rozwoju naukowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..