107,6 FM

18.1.2018 Artur Tomasik: Pyrzowice powinny obsługiwać 9 mln pasażerów

Artur Tomasik, prezes GTL SA   Artur Tomasik, prezes GTL SA
Joanna Wyleżoł /Radio eM
Katowice Airport ma za sobą kolejny rekordowy rok pod względem liczby obsłużonych pasażerów. W 2017 było ich ogółem 3 892 941 osób, czyli aż o 20,85% więcej niż w roku 2016. Ten rok zapowiada się również rekordowo – przewiduje Artur Tomasik, prezes portu lotniczego.

W tym roku pasażerów czekają kolejne udogodnienia. M.in. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia planuje obniżenie ceny biletu na autobus z Katowic do Pyrzowic z 27 zł do 14 zł.
Jak mówił w „Rozmowie poranka” prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, które zarządza portem lotniczym, każdego roku Katowice Airport realizuje 2-3 duże zadania inwestycyjne. W tym roku będą np. rozbudowywane parkingi, przybędzie na nich ok. 600 miejsc. Swój hotel buduje światowa sieć Marriott. Przygotowywana jest rozbudowa płyt postojowych dla samolotów.

Wczoraj na konferencji prasowej w Pyrzowicach prezes linii lotniczych Wizz Air Jozsef Varadi poinformował o wspólnych planach: w tym roku Wizz Air chce uruchomić 8 nowych tras z Pyrzowic (m.in. Ateny, Porto, Charków, Lwów), a w samym porcie lotniczym będzie bazować 8 samolotów tej firmy.

Jak zaznaczył Artur Tomasik Urząd Lotnictwa Cywilnego prognozuje, że w 2035 r. z polskich portów wyleci i przyleci 94 mln osób. Będzie to oznaczało podwojenie  liczby pasażerów. Do tego czasu zostały niespełna 2 dekady. Katowicki port lotniczy na pewno będzie w tym wzroście mocno uczestniczyć, dlatego trzeba się na to dobrze przygotować – mówił gość Radia eM. Właśnie dlatego powstaje tu najwyższa w Polsce wieża kontroli lotów, której budowa właśnie się zakończyła, a teraz trwa wyposażanie, powinna zacząć działać za mniej więcej rok.

Sukcesy Pyrzowic, to, że udało się w tak krótkim czasie stworzyć przedsiębiorstwo, którym dziś możemy się chwalić, to zasługa załogi, z którą mam przyjemność pracować – mówił prezes GTL SA. Zaznaczył, że o ile obecnie w porcie pracuje ok. 3 tys. ludzi, to przy podwojenie ruchu pasażerskiego, potrzeba będzie ich także 2 razy więcej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy