Afgańskie siły specjalne prawdopodobnie zabiły 20 cywilów

dodane 21.02.2018 06:50

PAP |

Human Rights Watch (HRW) w opublikowanym w środę oświadczeniu ostrzegła przed samowolą i egzekucjami dokonywanymi przez siły specjalne Afganistanu w ramach walki z talibami. HRW zaapelowała zwłaszcza o zbadanie zajść ze stycznia, gdy zginąć mogło 20 cywilów.

Afgańskie siły specjalne prawdopodobnie zabiły 20 cywilów   Pixabay Afganistan

Sytuacja, której zbadania domagają się obrońcy praw człowieka, miała miejsce 31 stycznia w miejscowości Band-e Timur w prowincji Kandahar na południowym wschodzie Afganistanu.

Afgańskie siły specjalne NDS, wspierane z powietrza przez siły USA, w akcji wymierzonej w talibów mogły zastrzelić 50 islamistycznych bojowników oraz co najmniej 20 osób cywilnych - twierdzi HRW.

W swoim oświadczeniu organizacja przytoczyła relację jednego ze świadków tamtych wydarzeń. "Gdy usłyszeliśmy samoloty, zaczęliśmy uciekać, ale siły specjalne strzelały do ludzi, gdy ci jeszcze biegli" - mówił mieszkaniec Band-e Timur. Według jego relacji agenci afgańskich sił specjalnych siłą wyciągnęli też kilku mężczyzn z ich domów, po czym natychmiast ich rozstrzelali.

W opublikowanym niedawno raporcie ONZ o cywilnych ofiarach afgańskiego konfliktu podano, że w 2017 roku w podobnych okolicznościach co najmniej 61 cywilów straciło życie, a 25 odniosło obrażenia. "Wydaje się, że siły NDS funkcjonują poza normalnymi strukturami dowodzenia, co skutkuje brakiem nadzoru i odpowiedzialności" - podkreślono w dokumencie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AFGANISTAN, EGZEKUCJA, ORGANIZACJE POZARZĄDOWE, PAP, PRAWA CZŁOWIEKA, WOJSKO