Abp Hoser: Nie ma zmiany nauczania ws. Komunii dla małżeństw niesakramentalnych

dodane 12.06.2018 14:35

PAP |

Nie ma zmiany doktrynalnej ani zmiany nauczania Kościoła w sprawie małżeństw niesakramentalnych, ale jest to zmiana duszpasterstwa - powiedział biskup senior Diecezji Warszawsko-Praskiej abp Henryk Hoser, odnosząc się do przyjętych przez Episkopat Wytycznych Pastoralnych do adhortacji "Amoris Laetitia".

Abp Hoser: Nie ma zmiany nauczania ws. Komunii dla małżeństw niesakramentalnych   Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość Abp Henryk Hoser

W niedzielę Episkopat opublikował przyjęte na 379. Zebraniu Plenarnym KEP w Janowie Podlaskim Wytyczne Pastoralne do adhortacji papieża Franciszka "Amoris Laetitia". Zapytany o to przez dziennikarzy abp Hoser zaznaczył, że w przyjętym dokumencie biskupi potwierdzili, iż nauczanie papieża Franciszka na temat małżeństwa i rodziny jest kontynuacją nauczania jego poprzedników - papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI. "Nowa orientacja nie oznacza zmiany doktrynalnej ani zmiany nauczania Kościoła w sprawach moralnych, ale jest to nowość duszpasterska" - wyjaśnił hierarcha.

Jego zdaniem, zmiana ta polega na odejściu od form zbiorowych duszpasterstwa, które od lat są praktykowane w Kościele, w kierunku indywidualnego towarzyszenia ludziom w ich życiu. "Każde małżeństwo jest inne, małżeństwa są nieporównywalne, zwłaszcza ci ludzie, którzy się pogubili, którzy żyją niejako na gruzach swojego poprzedniego małżeństwa i próbują później z tej sytuacji wyjść. Oni wymagają - jak zabłąkana owca - troski pasterza. I to jest idea papieża Franciszka, żeby pójść za tymi ludźmi, ukazać im wszystkie możliwości integracji z życiem Kościoła" - powiedział abp Hoser.

Jak podkreślił, wytyczne jasno wskazują, że nie zmieniło się nauczanie Kościoła ws. przyjmowania Komunii Świętej przez osoby żyjące w związkach niesakramentalnych. "Podstawowym wymogiem dopuszczenia osób żyjących w związku niesakramentalnym do sakramentu Eucharystii - o czym pisał Jan Paweł II w encyklice +Familiaris Consortio+, jest wstrzemięźliwość seksualna. Dla ludzi ochrzczonych współżycie jest uprawnione tylko w kontekście małżeństwa sakramentalnego, a poza małżeństwem współżycie jest aktem cudzołóstwa" - powiedział abp Hoser.

Jednak, jak wyjaśnił hierarcha, istnieją inne możliwości uczestnictwa w życiu Kościoła osób znajdujących się w tzw. sytuacjach nieregularnych. Są to m.in. słuchanie Słowa Bożego, modlitwa czy komunia duchowa, zwana też komunią tęsknoty. "Ci ludzie nie są pozbawieni łaski nawrócenia. Są ludzie, którzy uważają, że nie mogą żyć bez relacji seksualnych, jednak z czasem mogą dojść do stwierdzenia, że jednak jest to możliwe" - zaznaczył.

Abp Hoser podkreślił, że wspomniane przez papieża w adhortacji rozeznawanie konkretnych przypadków ma polegać przede wszystkim na uwzględnieniu wszystkich okoliczności, które dotyczą konkretnego małżeństwa. "Chodzi tu na przykład o zbadanie, czy poprzednie małżeństwo, które stanowi przeszkodę do zawarcia kolejnego, zostało zawarte ważnie. Bo może się okazać, że nie. Widzimy, że wymogi dotyczące zawarcia małżeństwa, często nie zostają spełnione. A druga rzecz to właśnie zbadanie, do czego ci ludzie są zdolni i pod jakimi warunkami mogą przyjąć Komunię - o ile zobowiążą się, w akcie nawrócenia i ekspiacji, do wstrzymania się od relacji seksualnych" - zaznaczył.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, PAP

Przeczytaj komentarze | 12 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 6 oco 13.06.2018 11:05
Niezalogowany użytkownik Nie ma zmiany? To po co wytyczne?
Nie ma zmiany? To dlaczego w dokumencie nie napisano tego wprost?
Plusów: 3 nicki 13.06.2018 08:26
Niezalogowany użytkownik Od FC wszystko się zmieniło (dla chcących zrozumieć)
Plusów: 1 Tadeusz Wolny 12.06.2018 20:52
Niezalogowany użytkownik Rzeczywistość wygląda przecież zupełnie inaczej. Czy Maria i Józef żyli w sakramentalnym związku coś mi się wydaje te teoryjki kościelne będą w przyszłości coraz mniej przestrzegane. Na te małżeństwo ma wpływ nie tylko religia ale przede wszystkim warunki społeczne, socjalne i dobrobyt. Patriarchat w rodzinie nawet w tej bogobojnej Polsce też już pomału wymiera i tu musi się kościół otworzyć na tych wszystkich których dzisiaj wyklucza. Ale jak kościoły będą coraz mniej pełne przyjdzie czas na refleksję, to może być jednak za późno.
Plusów: 9 @robert 12.06.2018 19:44
Niezalogowany użytkownik Robert, pytasz skąd mieliby to wiedzieć. Ot. chociażby a tekstu przysięgi małżeńskiej, która obejmuje miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz nieopuszczenie aż do śmierci. A nie tylko niespanie z kimś innym. Małżonek, który zamieszka z nowym partnerem nawet w "białym związku ", dalej lamie przysięgę małżeńską we wszystkich czterech aspektach. Psu na budę taka pseudoczystość.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl