W UE zaczęły obowiązywać cła odwetowe na amerykańskie produkty

dodane 22.06.2018 15:41

PAP |

W piątek w Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać unijne cła odwetowe wobec USA, które są reakcją Europy na nałożenie przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa dodatkowych ceł na stal i aluminium ze Wspólnoty.

Cła odwetowe dotyczą towarów o wartości 2,8 mld euro. Komisja Europejska podkreśla, że Unia, nakładając cła odwetowe, korzysta ze swoich praw w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO).

"Nie chcieliśmy tego robić, ale jednostronna i nieuzasadniona decyzja USA o nałożeniu na UE ceł na stal i aluminium oznacza, że Unia nie ma innego wyboru. (...) Nasza reakcja jest wyważona, proporcjonalna i całkowicie zgodna z zasadami WTO. Nie trzeba dodawać, że jeśli Stany Zjednoczone zrezygnują ze swoich taryf, my również zrezygnujemy z naszych" - powiedziała w środę unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem.

Amerykańskie cła na stal i aluminium zaczęły obowiązywać od 1 czerwca.

Kolegium komisarzy zareagowało na te restrykcje zatwierdzając 6 czerwca decyzję o nałożeniu dodatkowych ceł na produkty amerykańskie. Docelowo cła nałożone na USA - jak podała KE - będą dotyczyły amerykańskiego eksportu do UE o łącznej wartości 6,4 mld euro.

Decyzja KE sprzed dwóch tygodni dotyczy produktów o wartości handlowej 2,8 mld euro; o dalszych taryfach na dobra o wartości 3,6 mld euro Komisja zdecyduje później. Dzięki temu wartość ceł odwetowych nałożonych przez UE na USA będzie całkowicie odpowiadała wartości europejskiego eksportu, który został objęty amerykańskimi cłami - 6,4 mld euro.

Lista produktów z USA, na które Unia nakłada cła odwetowe o wysokości 10 lub 25, 35 i 50 proc., liczy kilkaset pozycji. Znalazły się na niej zarówno produkty spożywcze (m.in. soki owocowe i wieprzowina), wyroby stalowe (łańcuchy, śruby, sztućce), łodzie motorowe, jachty, motocykle, bourbon (amerykańska whiskey) czy karty do gry.

Wprowadzenie ceł odwetowych to element szeroko zakrojonej odpowiedzi UE na wprowadzone 1 czerwca przez USA dodatkowe cła na unijną stal i aluminium.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, HANDEL, KE, ORGANIZACJE, PAP, UE, UNIA EUROPEJSKA, USA

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 gość2 23.06.2018 11:38
Niezalogowany użytkownik Proponuję wysłuchać komentarz Witolda Gadowskiego na ten temat od 16:20 min. - http://gadowskiwitold.pl/komentarz-tygodnia-ordynator-w-szale-i-inne-letnie-historie,
Plusów: 2 Gość 22.06.2018 23:03
Niezalogowany użytkownik Duże dzieci się bawią, a nam ceny rosną. Taki pożytek z tej zabawy.

wszystkie komentarze >