107,6 FM

prof. Ryszard Koziołek: przygotowujemy UŚ do reformy

Uchwalona wczoraj przez Sejm Ustawa 2.0 rewolucjonizuje polskie uczelnie - mówi prorektor UŚ, prof. Ryszard Koziołek, z optymizmem patrząc na reformę.

Prof. Ryszard Koziołek: przygotowujemy UŚ do reformy ( 04 07 2018 )
Radio eM
W nowym systemie szkolnictwa wyższego student może zyskać większą swobodę w wyborze zakresu studiowanych przedmiotów. Mówił o tym prof. Ryszard Koziołek, prorektor Uniwersytetu Śląskiego w "Rozmowie Poranka" Radia eM, komentując przyjęty przez Sejm pakiet Ustawa 2.0, reformujący szkolnictwo wyższe. Teraz bowiem rektor uczelni wyższej otrzymuje większą możliwość sprawczego zarządzania uczelnią. W projekcie reformy obawy prof. Koziołka budziły zapisy o radzie uczelni, która m.in. miałaby wyłączne prawo zgłaszania kandydata na rektora uczelni. Jednak ten zapis został ostatecznie usunięty z ustawy.

Prorektor UŚ wyraził przekonanie, że mimo zarzutów, że ustawa spowoduje podział uczelni na Polskę A i B, daje ona jednak możliwość finansowania także mniejszych uczelni. Gość Radia eM podkreślił, że mniejsze uczelnie też są potrzebne, jako instytucje kulturotwórcze i kształcące miejscowe elity.

Oceniając poziom matur i w ogóle szkolnictwa średniego, prof. Ryszard Koziołek, zaznaczył, że każde pokolenie narzeka na poziom wiedzy kolejnego. Zauważył jednocześnie, że na przełomie tysiącleci system szkolny wszedł w tzw. pragmatyzm kształcenia - tylko te treści są ważne, które można skapitalizować niezwłocznie po zakończeniu nauki. Dodał jednak, że nauczyciele są odpowiedzialni za to, żeby uczeni przez nich ludzie mieli szersze horyzonty myślenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy