107,6 FM

Wałęsa: Trwanie obecnej władzy to nieszczęście kraju!

- Cały świat, który kiedyś nas podziwiał, śmieje się z Polski i zastanawia się, co się z nią dzieje - mówił w niedzielę w Warszawie b. prezydent.

Briefing prasowy Wałęsy poprzedziła pierwsza część konferencji "Wolne Wybory - Obywatelskie zaangażowanie", w której uczestniczą m.in. politycy i ludzie kultury.

Wałęsa, podczas spotkania z dziennikarzami pytany był, w jaki sposób zamierza namawiać Polaków, by kontrolowali przebieg wyborów. "W tym gronie (uczestników konferencji - PAP) są tak dobrzy i mądrzy ludzie, że znajdą metody. Ja natomiast będę ich wspierał i podrzucał, jeśli znajdę coś mądrego; ale liczę na tę mądrość" - mówił b. prezydent. "Jestem mądry wspólną mądrością, silny wspólną siłą" - dodał.

Dopytywany, czy rzeczywiście istnieje konieczność kontrolowania przebiegu wyborów, ocenił, że "ta władza będzie perfidnie oszukiwać". "Poznałem się na nich, znam ich od dawna. Oni robili zamach stanu za moich czasów, a teraz im się udało (przeprowadzić go) demokratycznie. I dlatego zrobią wszystko, by obronić te wszystkie swoje punkty. A my musimy nie pozwolić na to, bo to szkodzi Polsce" - mówił Wałęsa. W jego ocenie, "trwanie tej władzy to proporcjonalne nieszczęście dla kraju".

Pytany z kolei o to, gdzie konkretnie potrzebna będzie kontrola, Wałęsa odpowiedział: "są ludzie, którzy się na tym bardziej znają niż ja i popatrzą, w których miejscach i w jaki sposób można oszukiwać". "I tu ta mądrość znajdzie punkty, których szczególnie będzie trzeba pilnować" - zaznaczył.

Dziennikarze pytali b. prezydenta także o niedzielną konwencję PiS. Pytany o to, czego spodziewa się po tym spotkaniu, Wałęsa odpowiedział: "niczego". "Ta władza jest do wyrzucenia. (...) Cały świat się z nas śmieje; kiedyś nas podziwiał, a dziś zastanawia się, co się z tą Polską dzieje" - ocenił Wałęsa i dodał, że "w związku z tym po tych ludziach niczego mądrego spodziewać się nie wolno".

B. prezydent, który głos zabrał również na forum podczas konferencji, apelował do jej uczestników o to, aby "obronić polski rozwój i polską demokrację". Pojawieniu się Wałęsy towarzyszyły oklaski i okrzyki: "Konstytucja"; część uczestników przyszła w koszulkach z takim napisem.

B. prezydent wypowiadał się krytycznie nie tylko o obecnie urzędującej władzy, ale także o marszałku seniorze Kornelu Morawieckim. "Panie Morawiecki, pan powinien być sądzony za zdradę +Solidarności+. (...) Gdy jesteśmy w najtrudniejszym momencie, pan powołuje Solidarność Walczącą. Po co pan to powołał? Żeby nas rozbić, żeby zniszczyć nasze zwycięstwo" - mówił Wałęsa.

Zaznaczył jednak, że jego środowisko również popełniło błąd, gdyż nie rozmawiało "otwarcie z narodem, co dziś trzeba zrobić". "Dlatego proszę was, musimy odzyskać wolną Polskę, demokratyczną, z trójpodziałem władzy. Takie piękne, wielkie sukcesy mieliśmy: wyprowadziliśmy wojska sowieckie, oswobodziliśmy Europę i kiedy przyszło rządzić, byliśmy zmęczeni i oddaliśmy populistom, demagogom, niepoważnym ludziom stery" - apelował i ocenił, że trzeba "podjąć konfrontację bezpośrednią", a "stare metody walki nie są skuteczne na dziś".

Wałęsa zastanawiał się również, czy obecnie rządzący, "to są zdrajcy ojczyzny, czy głupcy ojczyzny, bo inaczej nie można tego zrozumieć". "Nie wybaczą nam nasze wnuki, jeśli pozwolimy dalej rządzić tej grupie nieodpowiedzialnych, niepoważnych, chorych ludzi (...); ja dam z siebie wszystko, i proszę was, musimy odzyskać wolność Polski, wolność i mądre rządzenie" - wskazywał. "Jesteśmy w stanie tego dokonać" - zakończył.

« 1 »
 • Kolega karola
  02.09.2018 20:53
  To dzięki Lechowi Wałęsie uczestnicy tego forum mogą teraz pisać głupoty. Taka jest cena wolności.
  doceń 35
 • Scott
  03.09.2018 08:21
  Nadzieja PiS na wzrost w sondażach, szczególna aktywność Lecha Wałęsy właśnie się realizuje.
  doceń 9
 • gość
  03.09.2018 16:23
  Zaraz, zaraz. Przecież "Bolek" niedawno prosił Kaczyńskiego o wybaczenie. Widać, że to byłe puste słowa. "Nie miłujcie słowem i językiem, ale czynem i prawdą". W przypadku "Bolka" mamy pokaz jak ten czyn i prawda wygląda u niego w praktyce.
  doceń 8
 • tomaszl
  04.09.2018 07:05
  Jak zwykle Pan Prezydent Lech Wałęsa ma wiele racji. I ma sój styl wypowiedzi, który może i pewnie wielu denerwuje.
  Ale na forum katolickiej gazety bardziej zastanawiające są wpisy o Bolku itd. Ciekawe czy piszący te nienawistne głupotki mieliby odwagę zrobić to, co w swoim życiu zrobił Pan Prezydent.
  Zresztą wysyp "obalaczy komuny" co w czasach komuny trzęśli portkami jest wielki, a przypisywanie sobie zasług przez wielu wręcz żałosne.
  doceń 12

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama