107,6 FM

Franciszek: Człowiek odnajduje szczęście spotykając Chrystusa

„Szczęście znajdujemy tylko wtedy, gdy miłość, ta prawdziwa miłość, nas spotyka, zaskakuje nas, kiedy nas zmienia” – powiedział papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Przypomniał, że każdy z uczniów Chrystusa musi odpowiedzieć na Jego pytanie „Kim dla ciebie jestem?”, aby za Nim pójść podejmując swój krzyż.

Franciszek nawiązał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Mk 8, 27-35), w którym Pan Jezus stawia uczniom najpierw pytanie o to, kim dla nich jest, a następnie zapowiada swoją mękę. Podkreślił, że za pytaniem tym kryje się pragnienie Jezusa, aby Jego uczniowie nawiązali z Nim relację osobistą. Do odpowiedzi na pytanie „Kim dla ciebie jestem?” wezwany jest każdy uczeń Chrystusa. Tym bardziej, że Pan zapowiada, iż Jego misja wypełnia się nie na szerokiej drodze sukcesu, ale na trudnej ścieżce cierpiącego Sługi, poniżonego, odrzuconego i ukrzyżowanego. Jest to sprzeczne z naszymi oczekiwaniami i stąd możliwe są nasze protesty, podobnie jak Piotra. „W takich chwilach również i my zasługujemy na zbawienną przyganę Jezusa: «Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie» (w.33)” – powiedział papież.

Ojciec Święty zaznaczył, że aby być uczniami Chrystusa „musimy zaprzeć się samych siebie (por. w. 34), to znaczy zaprzeć się roszczeń własnej egoistycznej pychy i wziąć swój krzyż”. Oznacza to także gotowość do stracenia swego życia „z powodu Mnie i Ewangelii” aby je zachować. Przestrzegł, że często szukamy szczęścia w rzeczach lub w ludziach, których traktujemy jak rzeczy. „Ale szczęście znajdujemy tylko wtedy, gdy miłość, ta prawdziwa miłość, nas spotyka, zaskakuje nas, kiedy nas zmienia. Udowadnia to świadectwo świętych” – wskazał Franciszek w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

« 1 »
 • sp
  16.09.2018 16:54
  To, co Papież powiedział, pięknie odnosi się również do miłości i wierności małżeńskiej.
  doceń 2
 • nicki
  16.09.2018 20:27
  Niech Franciszek najpierw wyjaśni sprawę którą nagłośnił abp. Vigano. Dopóki tego nie zrobi jest całkowicie niewiarygodny, choćby głosił najpiękniejsze przemówienia na inne tematy.
 • tadeuszogorek
  17.09.2018 14:49
  Czas na wyjaśnienia nie tylko sprawy Vigano, ale także na wyjaśnienie dowodów na forowanie McCarricka, Farrella, Rogera Mahony, Godfrieda Danneelsa, wszyscy z zarzutami chronienia homozboczeńców w Kościele.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama