107,6 FM

Warchoł: Skorzystamy z możliwości kwestionowania postanowienia TSUE

Skorzystamy z możliwości kwestionowania postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

W rozmowie z "Rz" wiceminister był pytany, czy polskie władze zastosują się do postanowienia TSUE o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych w sprawie Sądu Najwyższego. "Chociaż rząd oraz Ministerstwo Sprawiedliwości nie podzielają stanowiska wyrażonego w postanowieniu wiceprezes TSUE, to zostanie ono wykonane, mimo że zostało wydane bez wysłuchania strony polskiej" - zapewnił Warchoł.

Wiceminister zaznaczył jednak, że rząd skorzysta z możliwości kwestionowania tego postanowienia. "Mamy prawo sformułować wniosek o wydanie postanowienia w sprawie środków tymczasowych przez cały Trybunał i w tym wniosku wskażemy wszystkie zastrzeżenia, wystąpimy też o interpretację postanowienia w kwestii sędziów, którzy nie chcą powrócić ze stanu spoczynku" - zapowiedział.

Na pytanie, jaki jest status sędziów, którzy wrócili w ostatnich dniach do SN odparł: "są to sędziowie w stanie spoczynku i z tego tytułu wszystkie przez nich podejmowane czynności są nieważne. Nie mogą orzekać tak jak poseł, który przestał być posłem może przyjść do Sejmu, ale nie może głosować" - dodał Warchoł.

Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował w ubiegły piątek o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dot. przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia w stan spoczynku. TSUE chce też, by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani na emerytury, byli przywróceni do orzekania.

Zgodnie z postanowieniem TSUE Polska ma powstrzymać się od wszelkich środków mających na celu powołanie nowego pierwszego prezesa oraz mających na celu wskazanie osoby, której powierzone miałoby być kierowanie wspomnianą instytucją w miejsce pierwszego prezesa do czasu powołania nowego prezesa. Polska ma też co miesiąc raportować, w jaki sposób wykonuje postanowienie TSUE.

« 1 »
 • a/t
  26.10.2018 13:47
  Legalizm owszem jest dobry, gdy się ma przed sobą obiektywny sąd. Tu ten przypadek nie zachodzi i końcowy wyrok, który może zapaść na święty nigdy, jest już teraz wiadomy. Z terrorystami się nie negocjuje i nie spełnia ich ultimatum. Kto tak robi, już przegrał. Halo, Panowie Prezydencie i Premierze, proszę nie chować się po krzakach i nie zasłaniać Wiceministrem ! W kraju panuje bezhołowie i szarogęszą się obcy uzurpatorzy i ich namiestnicy. Jeśli nie wiedzą Panowie co z tym zrobić proszę się podać do dymisji, a przedtem wyjaśnić Obywatelom Polski co się tu Panów zdaniem dzieje. Mamy prawo wiedzieć.
  doceń 0
 • Dremor
  26.10.2018 15:16
  Rząd chce skorzystać z możliwości kwestionowania orzeczenia TSUE, zapomina tylko, że nie ma prawnej możliwości kwestionowania orzeczenia TSUE. W Unii Europejskiej nie ma wyższej instancji, niż Trybunał Sprawiedliwości do której rząd mógłby się odwołać.

  Ewentualnie mogą próbować udowadniać, że kompetencje TSUE są sprzeczne z polską konstytucją, tyle, że TK orzekał już o tym chyba w 2010 roku, a "nowy" TK nie ma możliwości zmienić orzeczenia "starego" TK.

  W każdym razie rząd dalej gra na czas próbując mydlić oczy elektoratowi.
 • Gość_3
  26.10.2018 22:16
  Rozumiem, że ci przywróceni sędziowie nie będą nic mogli robić, tylko przychodzić do pracy, a za to dostaną ciężkie pieniądze z naszych podatków. Super Niech żyje PIS (ale na własny rachunek). Całkowicie zgadzam się z tym, co napisał "a/t"
  doceń 0
 • agnostos
  27.10.2018 07:15
  Warchoł kombinuje jak tu złamać prawo. Oj nie ładnie, oj nie po chrześcijańsku...
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama