107,6 FM

Merkel: Europa potrzebuje wspólnej armii

Powinniśmy pracować nad tym, by pewnego dnia mieć prawdziwą europejska armię - mówiła w środę w PE w Strasburgu kanclerz Niemiec Angela Merkel. Te słowa wywołały wiele emocji na sali plenarnej.

Merkel mówiła w PE o tym, że UE potrzebuje więcej solidarności. Wśród najważniejszych obszarów, w których UE jej zdaniem powinna być zjednoczona, wymieniła m.in. politykę zagraniczną i bezpieczeństwo.

Jak powiedziała, w tym obszarze kraje powinny zrezygnować z jednomyślności tam, gdzie pozawalają na to traktaty. "Musimy stworzyć oddziały europejskie. (...). Powinniśmy pracować, by pewnego dnia mieć prawdziwą europejska armię" - zaznaczyła.

Po tych słowach rozległy się oklaski oraz buczenie na sali. Sytuację uspokajał szef PE Antonio Tajani.

Jak dodała kanclerz, wspólna europejska armia mogłaby pokazać światu, że wśród państw europejskich nie będzie wojny. Dodała, że taka armia nie byłaby przeciwko NATO i że "nikt nie chce kwestionować klasycznych sojuszy". Zaznaczyła, że powinny istnieć wspólne szkolenia wojskowe.

W Parlamencie Europejskim niemiecka kanclerz przedstawia swoją wizję przyszłości Unii Europejskiej w debacie z europosłami i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Parlament przeprowadził do tej pory jedenaście debat na temat przyszłych kierunków integracji europejskiej z udziałem jednego z szefów państw lub rządów Unii, w tym z premierem Mateuszem Morawieckim.

« 1 »
 • STOLAT
  14.11.2018 09:48
  *mieć prawdziwą europejska armię* ... *zrezygnować z jednomyślności tam, gdzie pozawalają na to traktaty* ...
  I *wspólna europejska armia mogłaby pokazać światu* - co oznacza wyrażenie "ŻYĆ POD ZABORAMI"
  Czy tylko ja mam wrażenie, że to wyraźny obraz współczesnej wojny hybrydowej?
  Okno Overtona opisuje możliwości przeforsowania legalizacji kwestii nieakceptowanych lub zabronionych w danym momencie w danym społeczeństwie. Agitatorzy kwestii kształcą społeczeństwo w celu przeniesienia i/lub rozwinięcia okna Overtona o wybraną ideę. Zabronione-Radykalne-Akceptowalne-Rozsądne-Popularne-Obowiązujące.
  Niby tylko myśl, a dokładnie ukazuje, jakie zamysły rodzą się w sercach wielu.
  Wspólna armia pilnująca porządku ustalonego w większościowych gabinetach ??? Pomysł na Trzecią Rzeszę?
  doceń 4
 • Bezimienny
  14.11.2018 09:56
  Warto w kontekście wypowiedzi pani Merkel zauważyć, co dzieje się na Ukrainie, w Donbasie. Wbrew porozumieniom z Mińska odbyły się tam lokalne wybory. I co robią gwaranci porozumienia czyli Francja, Niemcy? Tyle samo w razie zagrożenia zrobią dla Polski.
 • czloax
  14.11.2018 17:07
  Czyli niemiecka armia (do tego się to sprowadzi) będzie nas, Polaków, pałować za zły (nie lewacki) wybór rządu?
  doceń 2
 • gr3
  17.11.2018 13:46
  Trzeba zauważyć, że jest to realizacja programu zawartego w Manifeście z Ventotene autorstwa komunisty Altiero Spinnellego (patrona gmachu PE). Manifest ten został przywołany w "Białej księdze w sprawie przyszłości Europy", która jest rozwinięciem tego komunistycznego programu zapanowania nad całą Europą konsekwentnie realizowanego krok po kroku.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama