107,6 FM

Jest umowa o koalicji w śląskim sejmiku

Zawarły ją Koalicja Obywatelska z SLD i PSL.

Umowa koalicyjna została podpisana we wtorek 20 listopada. To koalicja "wszyscy przeciw PiS-owi".

Koalicja Obywatelska (czyli PO i Nowoczesna), SLD i PSL mają w sumie 23 głosy w 45-osobowym sejmiku (20 - KO, 2 - SLD i 1 - PSL). PiS-owi, który zdobył tu 22 miejsca, zabrakło do samodzielnych rządów zaledwie jednego mandatu.

Marszałek województwa Wojciech Saługa z PO zastrzegł, że umowa koalicyjna zostanie potwierdzona w środę w czasie głosowania nad wyborem nowego marszałka województwa i przewodniczącego sejmiku. Dopiero wtedy, w czasie tajnego głosowania, okaże się, czy PiS nie przekonało jednak któregoś z radnych koalicji, żeby stanął po ich stronie.

Jak można było się spodziewać, w negocjacjach nad nową koalicją warunki najwyraźniej dyktował Sojusz Lewicy Demokratycznej. Choć wprowadził do sejmiku zaledwie dwóch radnych, ma obsadzić aż dwa miejsca w pięcioosobowym Zarządzie Województwa. Jedno miejsce - zgodnie z umową - zajmie Polskie Stronnictwo Ludowe. Dla Koalicji Obywatelskiej zostały w zarządzie dwa miejsca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama