107,6 FM

"Zmiany ws. SN pokazują, że wyciągamy rękę"

Zmiany w ustawie dotyczącej Sądu Najwyższego pokazują naszą wyciągniętą rękę, gotowość do dialogu i kompromisu z Komisją Europejską - mówił w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Oskarżył wiceszefa KE Fransa Timmermansa o działanie podyktowane kampanią.

"Komisji wyjątkowo długo zajmuje przeanalizowanie prostej czterostronicowej ustawy. Wskazujemy na to, że już w kwietniu, w maju i teraz dokonaliśmy pewnych zmian. Pokazują one naszą wyciągniętą rękę, naszą gotowość do dialogu, do kompromisu" - mówił dziennikarzom szef polskiego rządu.

Wcześniej tego dnia Timmermans przekonywał, że bez rozwiązania wszystkich kwestii dotyczących praworządności w Polsce, wykraczających poza sprawę Sądu Najwyższego, nie może być mowy o zakończeniu procedury z art. 7.

Władze w Warszawie są rozczarowane tym, że do tej pory Komisja nie przedstawiła kompleksowej oceny najnowszych zmian dotyczących Sądu Najwyższego, które sprowadzają się do wycofania się z kwestionowanych przez Brukselę regulacji.

Zdaniem premiera, coraz więcej państw członkowskich, szefów rządów państw unijnych "zauważa, że wiceprzewodniczący KE jest w trybie wyborczym i eskaluje stanowisko". "Nie służy to niestety znalezieniu kompromisu" - ocenił.

Dodał, że pozostali członkowie kolegium komisarzy i państwa członkowskie, które wyraźnie widzą naszą postawę, wskażą, że nastawienie, jakie prezentuje Timmermans, nie służy "budowaniu spokoju, stabilności i kompromisowego podejścia, które jest fundamentem UE".

"My pokazaliśmy naszą dobrą wolę, wyciągniętą rękę i czekamy teraz na wyciągniętą rękę z drugiej strony" - powiedział szef polskiego rządu.

Timmermans odrzuca twierdzenia, że nie powinien łączyć kampanii wyborczej z uczestniczeniem w procedurze z art. 7 przeciw Polsce. "To nonsens, moje stanowisko nie zmieniło się w tej sprawie w ciągu ostatnich trzech lat" - zapewniał, podkreślając, że Komisja Europejska mówi w sprawie Polski jednym głosem.

Oskarżenia o konflikt interesów wobec niego zaczęły się, gdy 8 grudnia w Lizbonie podczas kongresu Partii Europejskich Socjalistów (PES) został on oficjalnie wybrany na kandydata socjalistów na przyszłego szefa KE.

Choć Komisja dostrzega postęp w związku ze zmianami wprowadzonymi przez polskie władze dotyczące Sądu Najwyższego, to wskazuje, że przyjęte 20 grudnia 2017 roku zalecenia w sprawie praworządności odnoszą się też do innych kwestii. Poza zmianą ustawy o Sądzie Najwyższym, mówią one też o sądach powszechnych, o Krajowej Radzie Sądownictwa, a także przywróceniu niezależności Trybunału Konstytucyjnego. Timmermans zwracał też uwagę na problem nowej izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i pociąganie przed nią sędziów, którzy domagają się niezależności wymiaru sprawiedliwości.

« 1 »
 • konserwatysta23
  13.12.2018 16:43
  Rękę. Zaciśniętą w przysłowiową figę, czy rękę pana Prezydenta RP, który tej ostatniej nowelizacji nie podpisał? Ręka waha się, czy drży?
  doceń 4
 • Tomaszszcz
  13.12.2018 16:59
  PIS SIE DZIWI ŻE TRACI W SONDAŻACH, ALE TO ICH WINA, ! Uległość PISU w sprawie SN to zdrada Polski ! Przecież Timermans się je wycofa ż nacisku na rząd PIS tylko będzie rządał dalszych ustepstw ! To był wielki blad ulegać lewackiej unii ! Jeśli Prezydent Duda ta ustawę o SN podpisze to również on PRZEGRA WYBORY PREZYDENCKIE ! PIS PRZEGRACIE bo oddaliscie Polskę w łapy unii i nie bronicie życia nadal! Mam nadzieję że nowe ugrupowanie RADIA MARYJA odbierze wam władzę skoro ż niej nie potraficie korzystac dla dobra kraju.
 • Tomaszszcz
  13.12.2018 17:11
  Abp Dzięga zwrócił się wprost do polityków, aby nie patrzyli na daleki świat, który stoi na granicy szaleństwa, ale żyli po Bożemu, rozumni i wolni. Jego zdaniem, polscy politycy powinni być wdzięczni, że jeszcze dociera do nich prośba wielu serc o ratowanie serc dzieci.

  – Słyszycie to, polscy politycy? – zapytał. – Państwo, które świadomie pozwala na zabijanie własnych dzieci, jest państwem bez przyszłości – dodał. I dał do zrozumienia, że jeśli nie będzie odpowiedzi serca obecnych polityków, PRZYJDĄ INNI albo może już zapaść cisza. – Zabijanie polskich serc to zabijanie Polski – ostrzegł. OTO DLACZEGO OD PIS SIĘ NARÓD ODWRACA !
  doceń 2
 • Dremor
  13.12.2018 20:51
  Trochę jakby przyłapać łobuza na biciu innych dzieci, łobuz przestaje bić, ale jednocześnie żąda pochwały, że wykazuje chęć dialogu i współpracy.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama