107,6 FM

Andrzej Płonka: szpitale wyzwaniem dla powiatów

Po ubiegłym roku, wyborczym, obecny dla samorządów lokalnych będzie niewiele spokojniejszy, m.in. za sprawą inwestycji i reformy edukacji - mówił w Radiu eM Andrzej Płonka, prezes Związku Powiatów Polskich.

Andrzej Płonka: szpitale wyzwaniem dla powiatów   Andrzej Płonka, prezes ZPP Samorządy muszą liczyć się w tym roku ze znacznie wyższymi kosztami inwestycji, niż zaplanowane w budżetach. Jak wyjaśnił na antenie Radia eM Andrzej Płonka, oferty w przetargach bywają nawet o 100% droższe niż planowano. Tymczasem nierzadko trzeba je  realizować,bo zostały na nie już pozyskane poważne środki unijne.

Wyzwaniem dla samorządów powiatowych są też szpitale. Prezes ZPP zaznaczył, że w tzw. sieci szpitale znów zaczynają się zadłużać, ponieważ nie mają nadwykonań. Gość "Rozmowy poranka" zwrócił uwagę, że ponadto zmieniły się limity zatrudnienia pielęgniarek, ale jego zdaniem nie należy w związku z tym likwidować łóżek w szpitalach, bo o ile teraz obłożenie bywa na poziomie 60%, to przecież zdarzały się już okresy, że te same szpitale miały obłożenie rzędu 80% a nawet wyższe. Jednocześnie - jak przypomniał - rosną oczekiwania płacowe białego personelu.

Rozmowa poranka 23.1.2019

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..