107,6 FM

Tatry: Pod Rysami zeszła lawina

Ratownicy TOPR wydobyli spod śniegu wszystkich poszkodowanych. Dwie osoby były ciężko ranne, trzy doznały lżejszych obrażeń - m.in. urazów kończyn.

Jak informuje dyżurny ratownik TOPR, obecnie trwa transport najciężej rannej osoby do krakowskiego szpitala. Pozostali, są już w zakopiańskim szpitalu.

Przed południem TOPR otrzymał zgłoszenie o zejściu lawiny pod Rysami. Z informacji świadków wynikało, że pod śniegiem może znajdować się kilka osób. Ok. godz. 11 z lądowiska przy zakopiańskim szpitalu wystartował śmigłowiec TOPR, na pokładzie którego była grupa ratowników wraz z psem szkolonym do poszukiwań osób w lawinach. Za pomocą sond sprawdzili oni, czy lawina rzeczywiście porwała turystów.

Wszystkich poszkodowanych udało się wydobyć na powierzchnię. Jedna z osób była nieprzytomna, ale oddychała samodzielnie.

Ze względu na to, że lawina odcięła pozostałym turystom, którzy nie zostali porwani przez śnieg, możliwość bezpiecznego zejścia, wszyscy oni również zostaną ewakuowani śmigłowcem.

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach.

Rysy są najwyższym szczytem w Tatrach po stronie polskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama