107,6 FM

Media: Departament Stanu USA wzywa Izrael i Polskę do podjęcia dialogu

Zarówno Izrael, jak i Polska są naszymi ważnymi sojusznikami i przyjaciółmi. Wzywamy naszych sojuszników i przyjaciół do znalezienia drogi do usłyszenia się nawzajem - oświadczył Departament Stanu USA w stanowisku przekazanym Polskiemu Radiu - podała w środę IAR.

Informacyjna Agencja Radiowa podała, że "Stany Zjednoczone wezwały Izrael i Polskę do podjęcia dialogu".

"Zarówno Izrael, jak i Polska są naszymi ważnymi sojusznikami i przyjaciółmi. Wzywamy naszych sojuszników i przyjaciół do znalezienia drogi do usłyszenia się nawzajem, pójścia naprzód oraz kontynuowania bliskiej współpracy i dbania o wspólne interesy" - oświadczył Departament Stanu w stanowisku cytowanym przez IAR.

W stanowisku Departamentu Stanu zaznaczono, że Waszyngton bardzo docenia współpracę z Polską przy organizacji ubiegłotygodniowego spotkania ministerialnego na temat Bliskiego Wschodu. "Doceniamy również zdecydowany udział Izraela w warszawskiej konferencji" - czytamy.

Dodano, że "wyrażono przy tym nadzieję, że to wydarzenie przyczyni się do poszukiwania nowych sposobów na zaprowadzenie pokoju i stabilności w regionie".

Dziennik "Jerusalem Post" poinformował w czwartek wieczorem, że podczas pobytu w Warszawie, gdzie odbywał się szczyt bliskowschodni, premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. Informację tę zdementowała później ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz kancelaria premiera Izraela. Według przedstawionych przez stronę izraelską wyjaśnień, w rzeczywistości szef izraelskiego rządu podczas rozmowy z dziennikarzami mówił o Polakach, nie o polskim narodzie ani państwie i odnosił się jedynie do tych Polaków, którzy współpracowali z nazistami.

Israel Katz, p.o. szefa izraelskiego MSZ, odnosząc się w niedzielę do słów przypisanych przez media izraelskie premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu stwierdził: "Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela - PAP), któremu Polacy zamordowali ojca - +Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki+".

Po tej wypowiedzi premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd polskiej delegacji na szczyt V4 do Izraela. Wyjaśnił, że podjął taką decyzję, ponieważ sformułowania, które padły z ust powołanego na ministra spraw zagranicznych Israela Katza, "są absolutnie niedopuszczalne".

« 1 »
 • sp
  20.02.2019 11:23
  Kiedy Minister Spraw Zagranicznych Izraela twierdzi, iż "Nasz premier wyraził się jasno", to jest to właśnie owo oficjalne stanowisko rządu izraelskiego, którego domagał się rząd Polski. Teraz wiemy więc - już oficjalnie - jakich to mamy "przyjaciół". An kropli krwi polskiej na ich wojence z Iranem! Polacy ratujący Żydów od niemieckich komór gazowych już dość ponieśli ofiar, a w odpowiedzi tylko coraz większa niewdzięczność nas spotyka.
  doceń 5
 • Ynkao
  20.02.2019 13:35
  Wzywa - rozkaz. Nie tędy droga. Jeśli ktoś cię oskarża i nie widzi w tym nic złego to daremna współpraca z taką osobą ( ludźmi ) . Nawet najmniejsze zło powinno być piętnowanie. Pan premier nie pierwszy raz ma odwagę bronić prawdy ; chylę czoła. Pozdrawiam
  doceń 2
 • Józef K.
  20.02.2019 14:56
  Ten temat jest nierozwiązywalny . W pamięci żydowskiej tkwi zadra , że w czasie wojny znacznie więcej Polaków ich wydawało Niemcom , czy wręcz mordowało niż ratowało ( co jest prawdą ) , a w polskie , że po wojnie bardzo wielu komunistycznych oprawców mordujących i torturujących polskich patriotów było pochodzenia żydowskiego ( co też jest prawdą ). Tego historycznego problemu nie rozwiąże żaden Departament Stanu , on w takich , czy innych okolicznościach zawsze wypłynie.
 • Ynkao
  20.02.2019 18:13
  Jeszcze mieli czelność szukać pociągu ze złotem. Czy to jest coś normalnego? Bo ja do dziś nie mogę w to uwierzyć.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama