MON: Zakup samolotów piątej generacji jest priorytetem

dodane 28.02.2019 12:18

PAP |

Wśród naszych priorytetów jest budowa polskiego systemu przeciwlotniczego i zakup samolotów wielozadaniowych piątej generacji; chcemy zakupić 32 takie samoloty - poinformował w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak.

MON: Zakup samolotów piątej generacji jest priorytetem   Forsvarsdepartementet / CC 2.0 Lockheed Martin F-35 Lightning II będzie najpewniej poważnym kandydatem do zwycięstwa w konkursie na nowe polskie samoloty bojowe

Mariusz Błaszczak podpisał Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych do 2026 roku; który zakłada modernizację o wartości 185 mld złotych.

Szef MON podkreślił podczas konferencji prasowej, że wśród priorytetów jest zakup samolotów piątej generacji.

"Dlaczego właśnie ten sprzęt uważam za niezbędny, za priorytetowy? Dlatego, że po pierwsze samoloty wielozadaniowe piątej generacji zmultiplikują zdolności bojowe części floty sił powietrznych wojska polskiego - myślę tu o samolotach F-16 - pozwolą one na zastąpienie wysłużonych samolotów postsowieckich, w tym Su-22 i MiG-29, które mają niewielką przydatność na dzisiejszym polu walki" - powiedział Błaszczak.

Jak zauważył, wysłużone samoloty w czasie ubiegłych lat ulegały awariom i dochodziło do wypadków, w tym jednego wypadku tragicznego w skutkach.

"Oczekuję zarówno od szefa sztabu generalnego jak i od szefa inspektoratu uzbrojenia, podjęcia natychmiastowych działań, by zrealizować to priorytetowe zadanie" - oświadczył Błaszczak. Zadeklarował, że chce zakupu 32 samolotów wielozadaniowych piątej generacji.

Błaszczak poinformował, że wśród priorytetów jest też "budowa polskiego, własnego systemu antydostępowego". "Chodzi o obronę przeciwlotniczą, chodzi o to, by do już zakupionych rakiet średniego zasięgu Patriot, by z nim zintegrować również rakiety krótkiego zasięgu, produkowane w Polsce" - powiedział szef MON. Jak podkreślił, jest to szansa dla polskiego przemysłu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BEZPIECZEŃSTWO, MON, OBRONNOŚĆ, PAP, PIS, UZBROJENIE, WOJSKO

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 gość 28.02.2019 21:35
Niezalogowany użytkownik Co to jest Labed? Francuskich helikopterów nie zakupiliśmy żeby nie inwestować w fabryki we Francji i mieć serwis i częściowo produkcję części zamiennych w Polsce.
Policja dostaje Blackhawki z Mielca, a wojsko dostanie zapewne AW101 z Świdnika.
8 lat nie wystarczyło.
Plusów: 0 Katolik k 28.02.2019 17:02
Niezalogowany użytkownik moze najpierw uzdatnilibysmy do stanu bojowego to co mamy?Miala byc modernizacja Labed.Jest iwestycja w fabryki amerykanskie.
Plusów: 0 gość 28.02.2019 16:55
Niezalogowany użytkownik Wszyscy ignorują i nikt już nie wierzy??
Plusów: 4 Seitz 28.02.2019 14:21
Niezalogowany użytkownik F-35 w wersji podstawowej kosztuje 80mln dolarów czyli tyle ile F-16.
Kolejka do zakupu F-35 jest na 3 lata do przodu, a somolot staje się koniem roboczym NATO.
W 2014 roku przeznaczaliśmy 7,5 mld zł na sprzętową modernizację wojska.
W 2019 bierzącym roku przeznaczamy 11,5 mld zł.
W 2023 będziemy przeznaczać 20,5 mld zł.
No chyba, że wróci Platforma, wtedy o nowych samolotach będzie można pomarzyć.

wszystkie komentarze >