107,6 FM

Abp Wiktor Skworc: Przestępcy seksualni zranili cały Kościół

- Sprawcy przestępstw rzucili cień na Kościół. Wzywamy wszystkich sprawców do pokuty, nawrócenia i wynagrodzenia - mówił w Radiu eM abp Wiktor Skworc.

Abp Wiktor Skworc: Przestępcy seksualni zranili cały Kościół   Abp Wiktor Skworc. Józef Wolny /Foto Gość

Jeśli jest informacja, to musi być reakcja, zbadanie sprawy i postępowanie, przełożony kościelny nie może inaczej działać. Trzeba być konsekwentnym i staramy się tak w naszym Kościele lokalnym postępować - tak o reagowaniu na nadużycia seksualne mówi abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że jest nie tylko obowiązek rozliczenia się w Kościele, ale też prawo państwowe nakłada obowiązek zawiadomienia prokuratury w przypadku pozyskania informacji o nadużyciach seksualnych.

Abp Wiktor Skworc zapowiedział, że wkrótce Konferencja Episkopatu Polski opublikuje raport o zaszłościach w tej dziedzinie w Kościele w Polsce. Zaprosił też wszystkich do wspólnej modlitwy za ofiary przestępstw seksualnych. Okazją będzie wspólne nabożeństwo Drogi Krzyżowej w pierwszy piątek Wielkiego Postu. Metropolita zaapelował, żeby nie tylko liczni wierni, ale też całe duchowieństwo wzięło udział w tym ekspiacyjnym nabożeństwie.

Rozmowa poranka 1.3.2019

« 1 »