107,6 FM

Abp Wiktor Skworc: Przestępcy seksualni zranili cały Kościół

- Sprawcy przestępstw rzucili cień na Kościół. Wzywamy wszystkich sprawców do pokuty, nawrócenia i wynagrodzenia - mówił w Radiu eM abp Wiktor Skworc.

Abp Wiktor Skworc: Przestępcy seksualni zranili cały Kościół   Arcybiskup Wiktor Skworc Józef Wolny /Foto Gość

Jeśli jest informacja, to musi być reakcja, zbadanie sprawy i postępowanie, przełożony kościelny nie może inaczej działać. Trzeba być konsekwentnym i staramy się tak w naszym Kościele lokalnym postępować - tak o reagowaniu na nadużycia seksualne mówi abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że jest nie tylko obowiązek rozliczenia się w Kościele, ale też prawo państwowe nakłada obowiązek zawiadomienia prokuratury w przypadku pozyskania informacji o nadużyciach seksualnych.

Abp Wiktor Skworc zapowiedział, że wkrótce Konferencja Episkopatu Polski opublikuje raport o zaszłościach w tej dziedzinie w Kościele w Polsce. Zaprosił też wszystkich do wspólnej modlitwy za ofiary przestępstw seksualnych. Okazją będzie wspólne nabożeństwo Drogi Krzyżowej w pierwszy piątek Wielkiego Postu. Metropolita zaapelował, żeby nie tylko liczni wierni, ale też całe duchowieństwo wzięło udział w tym ekspiacyjnym nabożeństwie.

Rozmowa poranka 1.3.2019

« 1 »
 • Margo
  01.03.2019 18:52
  To nie Kościół powinien odpowiadać za zło pedofilii, ale pedofile-homoseksualiści. Nie ma odpowiedzialności zbiorowej ! Słusznie - jeśli ksiądz ma dziecko to powinien być zwolniony z kapłaństwa, jeśli nie chce dobrowolnie wystąpić - i powinien na dziecko zarabiać i płacić. W żadnym wypadku nie powinna ponosić odpowiedzialności finansowej PARAFIA !
  doceń 41
 • albert
  01.03.2019 19:57
  Już wiem po co ta nagonka na Kościół za pomocą pedofilii! Tęczowi naziści chcą rozpocząć ofenzywę deprawacyjną na nasze dzieci (vide Warszawa) i aby zmusić Kościół do milczenia w czasie trwania tej ofenzywy, rozpętują medialną kampanię przeciwko Kościołowi, oskarżając Kościół o pedofilstwo duchownych.
 • Beata
  01.03.2019 20:17
  Tylko kary finansowe, i odszkodowania dla ofiar są w stanie ukrócić ten proceder, inne nie działają
  doceń 101
 • Darek
  03.03.2019 10:51
  Kiedy się tego słucha, to włos się na głowie jeży!
  Trzeba tę sprawę nazwać po i mieniu. To wezwanie Papieża dotyczy grzechów seksualnych duchowieństwa i to księży!!!
  Dlaczego więc znowu próbuje się czarować rzeczywistość i wzywać do pokuty wszystkich, jakby to cały Kościół (czytaj również wierni) był winien grzechów pedofilii popełnianych prze duchowieństwo.

  Moi zdaniem ten apel powinien być wezwaniem do pokuty przez księży i za grzechy!!!

  Nikt z ludzi nie jest bez winy, ale w tym konkretnym przypadku mówienie o grzechach Kościoła jest jednym wielkim semantycznym nadużyciem.
  doceń 82

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama