Abp Wiktor Skworc: Przestępcy seksualni zranili cały Kościół

dodane 01.03.2019 08:45

Sylwester Strzałkowski

- Sprawcy przestępstw rzucili cień na Kościół. Wzywamy wszystkich sprawców do pokuty, nawrócenia i wynagrodzenia - mówił w Radiu eM abp Wiktor Skworc.

Abp Wiktor Skworc: Przestępcy seksualni zranili cały Kościół   Józef Wolny /Foto Gość Arcybiskup Wiktor Skworc

Jeśli jest informacja, to musi być reakcja, zbadanie sprawy i postępowanie, przełożony kościelny nie może inaczej działać. Trzeba być konsekwentnym i staramy się tak w naszym Kościele lokalnym postępować - tak o reagowaniu na nadużycia seksualne mówi abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że jest nie tylko obowiązek rozliczenia się w Kościele, ale też prawo państwowe nakłada obowiązek zawiadomienia prokuratury w przypadku pozyskania informacji o nadużyciach seksualnych.

Abp Wiktor Skworc zapowiedział, że wkrótce Konferencja Episkopatu Polski opublikuje raport o zaszłościach w tej dziedzinie w Kościele w Polsce. Zaprosił też wszystkich do wspólnej modlitwy za ofiary przestępstw seksualnych. Okazją będzie wspólne nabożeństwo Drogi Krzyżowej w pierwszy piątek Wielkiego Postu. Metropolita zaapelował, żeby nie tylko liczni wierni, ale też całe duchowieństwo wzięło udział w tym ekspiacyjnym nabożeństwie.

Rozmowa poranka 1.3.2019

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 14 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 81 Darek 03.03.2019 10:51
Niezalogowany użytkownik Kiedy się tego słucha, to włos się na głowie jeży!
Trzeba tę sprawę nazwać po i mieniu. To wezwanie Papieża dotyczy grzechów seksualnych duchowieństwa i to księży!!!
Dlaczego więc znowu próbuje się czarować rzeczywistość i wzywać do pokuty wszystkich, jakby to cały Kościół (czytaj również wierni) był winien grzechów pedofilii popełnianych prze duchowieństwo.

Moi zdaniem ten apel powinien być wezwaniem do pokuty przez księży i za grzechy!!!

Nikt z ludzi nie jest bez winy, ale w tym konkretnym przypadku mówienie o grzechach Kościoła jest jednym wielkim semantycznym nadużyciem.
Plusów: 88 Gosc 02.03.2019 14:36
Niezalogowany użytkownik To nie chodzi tylko o same czyny pedofilskie, ale też o ukrywanie ich i ignorowanie przez kościół. Oraz przerzucanie winy na innych. Tutaj jak najbardziej powinno się mówić o odpowiedzialności zbiorowej.
Plusów: 84 gosc 02.03.2019 14:34
Niezalogowany użytkownik No i niestety właśnie przez taką narrację nieprzyznania się do winy i wymyślanie różnych teorii konspiracyjnych kościół traci w oczach ludzi.
Plusów: 85 Gość 01.03.2019 20:49
Niezalogowany użytkownik "Tęczowi naziści" gdzie uczą takiego słownictwa?

wszystkie komentarze >