107,6 FM

Andrzej Sznajder: Pamięć o ofiarach Katynia to hołd i edukacja

Potrzebny jest i hołd dla ofiar zbrodni katyńskiej, i jednocześnie edukacja na jej temat - mówił w Radiu eM dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN.

Andrzej Sznajder: Pamięć o ofiarach Katynia to hołd i edukacja (11.04.2019)
Radio eM

Mimo upływu 79 lat od zbrodni katyńskiej wciąż kryje ona sporo tajemnic przed historykami – powiedział dr Andrzej Sznajder i przywołał m.in. tzw. listę białoruską, czyli listę ofiar pomordowanych i pochowanych na terenie Białorusi. Ta lista wciąż jest utajniona przez Rosjan i Białorusinów.

Dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał też śląskich policjantów, którzy we wrześniu 1939 roku pełnili służbę na Kresach Wschodnich RP i trafiwszy do sowieckiej niewoli stali się także ofiarami zbrodni katyńskiej. Dziś miejsce ich pochówku w Miednoje jest największą nekropolią Ślązaków poza granicami Polski. Dlatego też przy komendzie wojewódzkiej policji w Katowicach stoi unikalny pomnik pomordowanych policjantów. Jutro (12.04) odbędzie się tam uroczystość ku ich czci. Gość Radia eM podkreślił też duże zainteresowanie nowatorskimi formami takimi, jak Bieg Katyński, który odbędzie się także 12 kwietnia w Parku Zdrojowym przy ul. Witczaka w Jastrzębiu-Zdroju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy