107,6 FM

Wielki Wtorek - jak go przeżyć?

- Koniec z bezpieczeństwem i towarzyszeniem. Nadchodzi czas doświadczenia, cierpienia, niepewności i próby - tłumaczy ks. Paweł Druszcz SDB, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Wrocławiu.

Wielki Wtorek jest trzecim dniem najważniejszego tygodnia w historii relacji człowieka z Bogiem. Warto wygospodarować czas, by stanąć z Bogiem "twarzą w twarz", choć przez kilka minut.

Wielki Wtorek to czas rachunku sumienia, żalu za grzechy, szczerej spowiedzi i mocnego postanowienia poprawy. Dla wielu to ostatni moment do szorowania podłogi i bielenia ścian na święta, ale nie warto rezygnować ze sprzątania we własnym sercu.

Co mówi nam Pismo Święte w Wielki Wtorek?

- Tego dnia do refleksji zmusza nas Piotr i Judasz, pierwszy i ostatni w gronie uczniów Jezusa. W liturgii słyszymy dwie wielkie zapowiedzi: zaparcia się Piotra i zdrady Judasza. Jezus ostrzega obu, aby zbytnio nie ufali sobie samym. Wiemy jednak, że Jego ostrzeżenie nie zapobiegło katastrofie - opowiada ks. Paweł Druszcz.

Judasz zdradził, a Piotr zaparł się Mistrza. Jak tłumaczy salezjanin, pewność siebie jest wrogiem człowieka, zwłaszcza w jego relacjach z Bogiem. Ona prowadzi do stanu, w którym chcesz poprawiać Boga, wiedzieć lepiej, posiadać lepszy plan.

- Deklaracji Piotra, że życie swoje odda za Jezusa, towarzyszy odpowiedź Mesjasza: „trzy razy się mnie wyprzesz". Zapowiedzi zdrady Judasza towarzyszy zaś głębokie wzruszenie Jezusa. Widzimy zatem dwóch uczniów, którym grozi wejście w noc, w ciemność, w pułapkę zastawioną przez szatana - opisuje ks. Druszcz.

Współcześnie wielu osobom wydaje się, że mogą osiągnąć zbawienie o własnych siłach. A człowiek nie potrafi zbawić siebie, ani zbawić kogoś innego. Może zrobić to tylko Bóg.

- Jezus wypowiada swoją mowę pożegnalną. To moment rozstania z Nauczycielem, którego znamy. Koniec z bezpieczeństwem i towarzyszeniem. Nadchodzi czas doświadczenia, cierpienia, niepewności i próby. Znamy testament Mistrza: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie”. To miłość zwycięża śmierci, światłość zwycięża ciemność, a ty i ja możemy zmartwychwstać dzięki Miłosierdziu Boga.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama