107,6 FM

Dyskusja o węglu w Katowicach, happening o węglu w Warszawie

W Katowicach trwa dyskusja o polskiej energetyce. Tymczasem w Warszawie doszło do happeningu przeciw węglowi.

We wtorek w Warszawie siedziby PiS i PO przykryły z hasłem „Polska bez węgla 2030” wywieszone przez aktywistów Greenpeace. W tym czasie na Europejskim Kongresie Gospodarczym dyskutowano o przyszłości polskiej energetyki. Te dwa zdarzenia nieprzypadkowo miały miejsce w tym samym czasie. Jednak uczestnicy katowickiego kongresu nie mieli wątpliwości, że ekologiczni aktywiści nie mają racji. Polska będzie długo jeszcze potrzebowała węgla.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego minister energii Krzysztof Tchórzewski przedstawił główne założenia projektu "Polityki energetycznej Polski" do 2040 r. Z projektu wynika, że w Polsce w najbliższych latach wciąż będzie miejsce na energetyki węglowej. Jak mówią przedstawiciele rządu, trzeba zapewnić odpowiednią relację między odnawialnymi źródłami energii a źródłami konwencjonalnymi, takimi jak gaz czy właśnie węgiel. Plany państwa polskiego idą więc w innym kierunku niż postulat Greenpeace.

Uczestnicy EKG krytycznie odnosili się do postulatu aktywistów, którzy przeprowadzili happening w Warszawie. Podnoszone przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa energetycznego państwa, które zapewnia korzystanie w krajowych źródeł energii. Mówiono też o kwestii konkurencyjności polskiej gospodarki, która aby szybko się rozwijać, potrzebuje coraz więcej energii. Temu zapotrzebowanie nie są w stanie w najbliższym czasie sprostać Odnawialne Źródła Energii.

W kontekście polityki energetycznej pojawiła się też tematyka polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Była ona krytykowana ze względu na nieadekwatność do polityki innych regionów świata. Zużycie węgla na świecie, ale także w Europie, wzrasta. Rezygnacja z użytkowania własnych jego źródeł nie jest więc działaniem logicznym z punktu widzenia rachunku ekonomicznego.

Na katowickim kongresie nie poddawano w wątpliwość potrzeby transformacji energetycznej. Jak jednak podkreślono, jest to proces rozłożony na kilkadziesiąt lat. W jego ramach pod uwagę muszą być brane zarówno kwestie ekologiczne, jak i ekonomiczne. Ważną kwestią musi być też przekształcenie regionów górniczych w regiony nowoczesnego przemysłu, aby uniknąć kosztów społecznych. W tym kierunku idą wysiłki Jerzego Buzka jako przewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, mające na celu wyszczególnienie w budżetach unijnych środków na tą właśnie transformację.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • podajnik
  14.05.2019 23:04
  Należy podchodzić z nieufnością do wszelkich akcji ekologów. Pamiętam liczne przypadki gdy blokowano budowę dróg, obwodnic, wycinki drzew. Ekolodzy odstępowali od blokady natychmiast po wpłaceniu na konto ich organizacji pokaźnej sumy na cele statutowe czyli walkę z kolejnymi wycinkami. W tym przypadku nie wiadomo kto płaci, ale wiadomo w czyim interesie jest przejście z węgla na gaz. Putin byłby szczęśliwy gdybyśmy wrócili do uzależnienia od gazu.
  Logika podpowiada, że wszystkie węglowodory składowe spalanego gazu również zawierają węgiel więc odejście od węgla kopalnego i przejście na gaz nie zmniejszy emisji CO2 i innych szkodliwych produktów spalania paliw kopalnych.
  doceń 2
 • Marcinek
  15.05.2019 09:27
  kiedy dyskusja o paleniu węglem brunatnym w Niemczech? o wypuszczaniu metanu w USA i Rosji? kiedy dyskusja o produkcji, przechowywaniu, magazynowaniu i utylizacji akumulatorów do samochodów elektrycznych? palenie węglem czy tym to pestka i tylko temat zastępczy
  doceń 3
 • oczywiste
  16.05.2019 11:53
  Ekolodzy i zieloni powinni być karani za działalnośc antypolską. Ale dziś ważniejsze są korniki i ropuchy niż ojczyzna.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama