107,6 FM

TSUE: Przepisy w sprawie sędziów Sądu Najwyższego sprzeczne z prawem UE

Przepisy polskiego prawa w sprawie obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii - orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE. Jego zdaniem regulacje naruszają wymogi niezawisłości sędziowskiej.

"Trybunał orzekł, że zastosowanie przepisów przewidujących obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego (...) narusza zasadę nieusuwalności sędziów, która jest nierozerwalnie związana z ich niezawisłością" - podkreślił TSUE.

Jeszcze w ubiegłym roku Trybunał przychylił się do wniosku Komisji Europejskiej o zawieszenie stosowania regulacji w sprawie obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i podjęcia wszelkich kroków, by przywrócić tych, którzy przez nowe prawodawstwo zmuszeni byli odejść.

Polskie władze w ślad za tym zmieniły odpowiednio prawo. Na rozprawie KE argumentowała jednak, że nie jest pewne, czy te nowe regulacje eliminują naruszenia prawa Unii, dlatego nie wycofała skargi.

« 1 »
 • N/A
  24.06.2019 15:52
  Zamiast się czaić z wiekiem emerytalnym trzeba było zrobić wprost ustawę lustracyjną i dekomunizacyjną dla sądownictwa. Niech wtedy UE, TSUE i wszyscy święci wprost bronią komuny w polskich sądach.
  doceń 11
 • velario-new
  24.06.2019 17:45
  Jak nisko upadliśmy, że TSUE musi tłumaczyć rządzącym takie oczywistrzeczy?
  doceń 14
 • pstro
  24.06.2019 20:31
  od sierpnia 1980 byliśmy podziwiani przez świat, teraz jesteśmy zakałą wolnego świata
 • Stanisław_Miłosz
  25.06.2019 00:25
  Tytuł wiadomści jest błędny. Powinien brzmieć:
  POLSKA: Orzeczenie TSUE sprzeczne z prawem UE.

  Euro-nadzwyczajna kasta zawłaszcza sobie prawa, o których w traktatach ani słowa.
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama