107,6 FM

Przewodniczący Episkopatu o LGBT+: szacunek do osób nie może prowadzić do akceptacji ideologii

Biuro prasowe KEP publikuje oświadczenie abpa Gądeckiego.

Szacunek dla konkretnych osób nie może jednak prowadzić do akceptacji ideologii, która stawia sobie za cel przeprowadzenie rewolucji w zakresie społecznych obyczajów i międzyosobowych relacji. „Ta rewolucja w obyczajach i moralności – podkreśla papież Franciszek – często wymachuje «flagą wolności», ale w rzeczywistości przyniosła dewastację duchową i materialną niezliczonym ludzkim istotom, szczególnie najbardziej narażonym” (Watykan, 17.11.2014) – napisał abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w oświadczeniu ws. LGBT+.

Publikujemy pełną treść oświadczenia:

Oświadczenie ws. LGBT+

Pomimo wakacji, które powinny być czasem odpoczynku i refleksji nad pięknem natury stworzonej przez Boga, w kraju rozgorzały polemiki odnośnie do „ideologii LGBT” (gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transseksualnych). Ma to zapewne związek z ofensywą środowisk LGBT+ i ze znaczącym wzrostem liczby tzw. marszów równości organizowanych w naszym kraju, a także z zaplanowanym przez niektóre samorządy wprowadzeniem po wakacjach do programów szkolnych nowego, zgodnego z założeniami tej ideologii, podejścia do edukacji seksualnej.

Osoby przynależące do środowisk tzw. mniejszości seksualnych są naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które również chce doprowadzić do zbawienia. Szacunek dla konkretnych osób nie może jednak prowadzić do akceptacji ideologii, która stawia sobie za cel przeprowadzenie rewolucji w zakresie społecznych obyczajów i międzyosobowych relacji. „Ta rewolucja w obyczajach i moralności – podkreśla papież Franciszek – często wymachuje «flagą wolności», ale w rzeczywistości przyniosła dewastację duchową i materialną niezliczonym ludzkim istotom, szczególnie najbardziej narażonym” (Watykan, 17.11.2014).

Stąd mój apel do władz samorządowych o niepodejmowanie decyzji, które – pod pozorem przeciwdziałania dyskryminacji – skrywałyby ideologię zaprzeczającą naturalnej różnicy płci i komplementarności mężczyzn i kobiet. Apeluję także do parlamentarzystów, aby oparli się dalekosiężnym planom środowisk LGBT+ polegającym na zmianie polskiego prawa na rzecz wprowadzenia tzw. „małżeństw homoseksualnych” oraz możliwości adopcji przez nie dzieci.

Fala krytyki, która dotknęła metropolitę krakowskiego, arcybiskupa i profesora, a także reakcje pracodawców wobec osób wyrażających swoją dezaprobatę wobec ideologii LGBT+, świadczą o zakorzenionym w pewnych środowiskach totalitaryzmie światopoglądowym, polegającym na usuwaniu poza sferę obszaru wolności ludzi myślących inaczej. Do wszystkich ludzi dobrej woli apeluję więc o stosowanie zasady niedyskryminacji w publicznej dyskusji nie tylko wobec zwolenników wspomnianej ideologii, ale o dopuszczenie na równych prawach do debaty także jej przeciwników.

Abp Stanisław Gądecki

Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 8 sierpnia 2019 r.

« 1 »
 • velario-new
  08.08.2019 16:21
  "Ma to zapewne związek z ofensywą środowisk LGBT+ i ze znaczącym wzrostem liczby tzw. marszów równości" - a może jednak ma związek z bezprecedensowym brutalnym fizycznym atakiem na pokojową demonstrację w Białymstoku, gdzie "obrońcy rodziny" najpierw się pomodlili a potem rzucali w bliźnich kamieniami i butelkami? Coś Ksiądz Arcybiskup słyszał może...?
 • kolo
  08.08.2019 16:23
  Brawo dla Przewodniczącego Episkopatu! Nie bójmy się mówić prawdy, nawet jeśli nie jest ona politycznie poprawna i nie jest zgodna z usilnie propagowaną lewicowo liberalną wizją świata.
  doceń 24
 • velario-new
  08.08.2019 16:33
  W jednym, podobno spokojnym i wyważonym liście, znajduje się apel do ludzi dobrej woli o równe traktowanie katolików i ubolewanie nad ich dyskryminacją, a z drugiej strony - wezwanie do parlamentarzystów, by nie przyjmowali ustawodawstwa korzystnego dla osób homoseksualnych - czyli właśnie wezwanie do ich dyskryminacji. Dlatego TomaszL ma rację - w kwestiach społecznych za jakiś czas nikt Kościoła i katolików nie będzie pytał o zdanie - bo nikogo nie będzie ono interesowało.
 • jurek
  08.08.2019 17:08
  Troche biskupi spuscili z tonu. Jeszcze niedawno mieli tyle wniosków do rządzących: aby zmienic przepisy dotyczące aborcji, zmienic wprowadzone w 2015 r przepisy dotyczące in vitro. A teraz zostało już tylko "nie wprowadzajcie małżeństw homoseksualnych" - (chociaż nie było w zasadzie jeszczxe takich postulatów - związki partnerskie to chuyba cos innego)
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama