107,6 FM

Andrzej Sznajder: To, że Górny Śląsk będzie polski, nie było oczywiste

Rozmowa z dyrektorem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach na temat 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego.

Andrzej Sznajder: to, że Górny Śląsk będzie polski, nie było oczywiste
Radio eM

16 sierpnia świętujemy 100. rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. Wiedza na temat walk toczonych na Górnym Śląsku w latach 1919-1922 jest minimalna zarówno w naszym regionie, jak i w Polsce - zauważa Andrzej Sznajder.

W Rozmowie Poranka mówił o tym, jak IPN próbuje dotrzeć z wiedzą historyczną do szerokiego kręgu odbiorców.

Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach przywołał też apel prezesa IPN dr. Jarosława Szarka do samorządowców, w którym zachęca do tego, by wywiesić biało-czerwone flagi na powstańczych ulicach:

"Z naszej strony chcielibyśmy zaproponować i zachęcić do realizacji przedsięwzięcia polegającego na wywieszeniu biało-czerwonych flag na ulicach,  których nazwy związane są z wydarzeniami pierwszego powstania śląskiego (na przykład: Powstańców Śląskich, Alfonsa Zgrzebnioka, Józefa Grzegorzka, Stanisława Mastalerza, Wojciecha Korfantego). Ten rodzaj publicznej manifestacji pamięci obowiązywałby w dniach od 16 do 24 sierpnia, czyli w czasie, w którym trwały walki powstańcze.

Propozycja ta, poza symbolicznym znaczeniem, wnosi ważny element do edukacji społecznej, zwraca uwagę na nazwy ulic, służy uświadomieniu ogółowi społeczeństwa wydarzeń i postaci, które wpisały się w historię walk o przynależność Górnego Śląska do Polski.

Bardzo prosimy o włączenie się do zaproponowanej przez nas akcji".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..