107,6 FM

Sondaż: Afera Ziobry, nie rządu

Nie widać wpływu afery w MS na poparcie dla rządzącego ugrupowania - wynika z sondażu IBRiS dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Połowa ankietowanych uważa jednak, że sprawa obciąża najbardziej szefa resortu Zbigniewa Ziobrę. Według blisko 45 proc. powinien on stracić stanowisko.

Według sondażu, którego rezultat opublikowano we wtorkowym wydaniu DGP, PiS (Zjednoczona Prawica) w wyborach parlamentarnych uzyskałoby 41,3 proc. poparcia. Na Koalicję Obywatelską głos oddałoby 25 proc. wyborców, a na ugrupowania lewicowe (KW SLD) - 13,3 proc. Nad progiem znalazłyby się także Koalicja Polska (PSL i Kukiz'15) z wynikiem 5,8 proc. oraz Konfederacja - 5,3 proc.

W ocenie DGP oznacza to, że nie widać wpływu opisywanej w Onecie akcji dyskredytującej sędziów, którą koordynować miał m.in. pełniący wówczas funkcję wiceministra Łukasz Piebiak, na poparcie dla rządzącego ugrupowania.

Zgodnie z sondażem 49,7 proc. badanych uważa, że sprawa ta w największym stopniu obciąża ministra Ziobrę. Zdaniem 12,4 proc. ciąży ona na całym rządzie Zjednoczonej Prawicy, a według 19,5 proc. - na środowisku sędziowskim. Na pytanie, czy Ziobro powinien pozostać na stanowisku, 37,8 proc. odpowiedziało twierdząco. Przeciwnej opinii jest 44,7 proc., według tych osób Ziobro powinien stracić tekę.

Wyborcy PiS - wynika z badania - w największym stopniu sprawą obciążają środowisko sędziowskie (42 proc.). 22 proc. obciąża Ziobrę, a 2 proc. - cały rząd. 10 proc. z nich uważa, że Ziobro nie powinien dalej pełnić funkcji ministra sprawiedliwości, a 63 proc. - że powinien pozostać na stanowisku. 27 proc. wybrało odpowiedź: "Nie wiem/Trudno powiedzieć".

Badanie dla DGP i RMF FM Ibris zrealizował 23 i 24 sierpnia na próbie 1100 dorosłych osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo(CATI).

« 1 »
 • gebowicz
  27.08.2019 11:20
  "Wyborcy PiS - wynika z badania - w największym stopniu sprawą obciążają środowisko sędziowskie"
  doceń 0
 • kolo
  27.08.2019 11:24
  Ciekawy także mógł by być sondaż jak afera posła Brejzy z farmą trolli zainstalowaną w urzędzie w Inowrocławiu, może wpłynąć na poparcie PO?
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama