107,6 FM

Rybnik idzie do Uśmiechniętej

Kilkadziesiąt osób wyruszyło o świcie w ślubowanej pielgrzymce z Rybnika do Pszowa.

Pielgrzymka wyrusza z parafii Matki Bożej Bolesnej w Rybniku zawsze w sobotę poprzedzającą odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W ostatnich latach pielgrzymka jest bardzo kameralna, ale dawniej gromadziła tłumy rybniczan – podczas rozpoczynającej ją Eucharystii kościół pękał w szwach. – Mama opowiadała, że kiedyś chodziło się ze sztandarami i figurami. Często sztandary trzeba było zwijać z obawy przed represjami ze strony milicji – mówi Bogdan Chojnacki. To jego pierwsza pielgrzymka w życiu i jednocześnie przygotowanie do dłuższego pielgrzymowania z Krynicy do Limanowej.

Pielgrzymi zabierają ze sobą różne intencje. Pan Stanisław idzie, aby podziękować za tegoroczne śluby swoich dwojga dzieci. Prowadzący grupę ksiądz Przemysław Nowak, wikary parafii św. Jadwigi na rybnickich Nowinach, niesie w sercu cały Rybnik. Wielu modli się o zdrowie dla najbliższych.

Co ciekawe, bardzo trudno jest znaleźć informacje o początkach tej pielgrzymki. O ile doskonale wiadomo, że ślubowana pielgrzymka z Rybnika do Jastrzębia chodzi od 1763 roku, to o wydarzeniu, które zapoczątkowało wędrowanie rybniczan do Pszowa, nie ma śladu w żadnych archiwach. Najstarsi mieszkańcy są pewni, że pątnicy chodzili tam jeszcze przed wybudowaniem kościoła św. Antoniego, co miało miejsce w 1907 roku. Historyk Marek Szołtysek stawia hipotezę, że u początków pielgrzymki mogła leżeć jedna z licznych epidemii cholery czy tyfusu, które w XIX wieku dziesiątkowały Śląsk. Rybniczanie mogli też zacząć chodzić do Pszowa na wzór wspomnianej pielgrzymki do Jastrzębia. Nie zachowały się jednak żadne dokumenty na ten temat.

Tegoroczne uroczystości odpustowe w Pszowie odbędą się w niedzielę 8 września. Rozpoczną się modlitwą różańcową o 10.00, a o 11.00 odprawiona zostanie Suma odpustowa pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama