107,6 FM

Imielin. Mieszkańcy nie chcą górniczej eksploatacji ze złóż Imielin-Północ

Mieszkańcy Imielina nie chcą górniczej eksploatacji ze złóż Imielin-Północ. Około 100 osób zorganizowało w tej sprawie pikietę na rynku.

 „Łańcuch rąk dla Imielina" - pod takim hasłem w sobotę [14.09.19] odbyła się manifestacja przeciwko planowanemu wydobyciu węgla z nowych złóż znajdujących się pod miastem Imielin, w powiecie bieruńsko-lędzińskim.

Manifestanci boją się, że eksploatacja zniszczy ich dobytek   Manifestanci boją się, że eksploatacja zniszczy ich dobytek
Marcin Iciek / Radio eM

Uczestnicy pikiety obawiają się że eksploatacja, do której chce przystąpić Polska Grupa Górnicza zagrozi ich domom. Ten pogląd podzielają też imielińscy samorządowcy. - Mówi  burmistrz, Jan Chwiędacz:

Protest przeciwko planowanemu wydobyciu węgla z nowych złóż znajdujących się pod miastem Imielin   Protest przeciwko planowanemu wydobyciu węgla z nowych złóż znajdujących się pod miastem Imielin
Marcin Iciek / Radio eM

Jak dodaje burmistrz opłata eksploatacyjna nie zrekompensuje potencjalnych szkód, jakie poniesie miasto. Mieszkańcy są krytyczni nie tylko wobec górniczej spółki, ale i wobec Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która wydała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. Rzecznik instytucji, Łukasz Zych tłumaczy, że decyzja środowiskowa to dopiero pierwszy etap procedury uruchamiania inwestycji:

Od decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniesione zostało odwołanie. Sprawa obecnie jest rozpatrywana przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama