107,6 FM

Katowice, Mysłowice. Zatrzymania i zarzuty za doprowadzenie do tragedii w kopalni "Mysłowice-Wesoła"

Po prawie 5-letnim dochodzeniu śledczym udało się zebrać dowody pozwalające na postawienie zarzutów osobom odpowiedzialnym za tragedię w mysłowickiej kopalni.

Policjanci z katowickiej komendy wojewódzkiej zatrzymali czterech mężczyzn w wieku 43-53 lat. Byli ówczesnymi przedstawicielami kierownictwa wyższego nadzoru górniczego w kopalni Mysłowice-Wesoła. Mężczyznom postawiono zarzut sprowadzenia zdarzenia zagrażającego zdrowiu i życiu ludzi oraz spowodowanie strat materialnych na prawie 170 mln złotych. W katastrofie zginęło 5 osób, a wiele zostało rannych. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Do tragedii doszło 6 października 2014 roku. Po godz. 20 w kopalni 665 metrów pod ziemią zapalił się metan. Jeden górnik zginął na miejscu, czterech innych zmarło w szpitalach. 26 zostało rannych.

Po zakończonej akcji ratunkowej śledczych czekało wyjaśnienie przyczyn i okoliczności tragedii oraz ustalenie osób za nią odpowiedzialnych. Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Katowicach. W czasie trwającego 5 lat śledztwa przesłuchano ponad 200 osób. Śledczy współpracowali z Wyższym Urzędem Górniczym, uczestnicząc w pracach komisji. Analizowali zabezpieczoną dokumentację, sprawozdania z wypadku oraz opinie biegłych.

W maju tego roku została przekazana szczegółowa opinia biegłych z zakresu górnictwa i geologii. Był to kluczowy dowód w dochodzeniu. Potwierdzono, że przyczyną katastrofy było zapalenie się metanu. Wykazano szereg nieprawidłowości i zaniedbań ze strony kierownictwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama