107,6 FM

Tomasz Lamik: Wierzymy, że wydobycia węgla pod Imielinem nie będzie

Wierzymy, że wydobycia węgla pod Imielinem nie będzie - mówił w Radiu eM Tomasz Lamik ze stowarzyszenia Nasz Imielin i nowej Koalicji Społecznej "Zielona Transformacja Śląska".

Tomasz Lamik: Wierzymy, że wydobycia węgla pod Imielinem nie będzie (3.10.2019)
Radio eM

Jak mówił gość "Rozmowy poranka" Radia eM, Koalicja Społeczna "Zielona Transformacja Śląska" została zawiązana w ubiegłą sobotę (28.09), żeby walczyć z niepokojącymi mieszkańców inwestycjami m.in. Polskiej Grupy Górniczej. Należy do nich plan rozpoczęcia wydobycia węgla z pokładów na głębokości ok. 180 m pod Imielinem.

Tomasz Lamik zwracał uwagę na to, że pod miastem, na głębokości 50 m, znajduje się strategiczny zbiornik wody pitnej, który może ulec zniszczeniu. Zarzucił Polskiej Grupie Górniczej, że mija się z prawdą, zapowiadając wydobycie prowadzone tak, aby obiekty na powierzchni były jak najlepiej chronione przed szkodami górniczymi. Jego zdaniem przedstawiona przez PGG inwentaryzacja domów na powierzchni została wykonana nierzetelnie.

W połowie września Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wydała postanowienie o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji środowiskowej, która jest jednym z elementów prowadzących do uruchomienia tej inwestycji. Nie oznacza to jeszcze zgody na fedrunek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy