107,6 FM

Papież: Ziemia to dar, przeprośmy za naszą chciwość i wyrządzone zło

Ziemia jest darem, przeprośmy za naszą chciwość, za zło, jakie jej wyrządziliśmy - to słowa papieża Franciszka z książki opublikowanej przez watykańskie wydawnictwo Lev. Książka ze wstępem papieża jest zbiorem jego tekstów i wystąpień na temat ekologii.

W przedmowie do tomu "Nasza matka Ziemia" Franciszek napisał: "Marzę naprawdę o wzroście świadomości i o szczerej skrusze ze strony nas wszystkich, mężczyzn i kobiet XXI wieku, wierzących i niewierzących, ze strony naszych społeczeństw za to, że ulegliśmy logice, która dzieli, morzy głodem, izoluje i skazuje".

"Byłoby pięknie, gdybyśmy byli zdolni prosić o przebaczenie biednych, wykluczonych; wtedy będziemy też zdolni żałować szczerze za zło wyrządzone ziemi, morzu, powietrzu, zwierzętom" - dodał papież we wstępie, którego fragmenty opublikował w środę włoski dziennik "Corriere della Sera".

Jak wyjaśnił, "prośba o przebaczenie i udzielenie go" wymagają wiele miłości; trzeba "odłożyć na bok własną dumę, uświadomić sobie swoje błędy i mieć nadzieję na to, że możliwe są nowe drogi" - podkreślił.

"Skrucha jest zatem dla nas wszystkich, dla naszej epoki, łaską, o którą trzeba błagać pokornie, aby w historii nasze pokolenie zostało zapamiętane nie z racji swych błędów, ale pokory i mądrości, z jaką potrafiło zmienić kurs" - wskazał Franciszek.

Jego zdaniem obecny kryzys ekologiczny jest jednym z efektów "chorego spojrzenia na nas samych, na innych, na świat, na mijający czas; chorego spojrzenia, które nie pozwala nam postrzegać wszystkiego jako daru".

Zaznaczył, że takie zjawiska jak zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatyczne, pustynnienie, migracje środowiskowe, nadmierna konsumpcja zasobów planety, zakwaszanie oceanów, redukcja bioróżnorodności są nierozerwalnie złączone z niesprawiedliwością społeczną. W tym kontekście papież potępił "rosnące skupienie władzy i bogactwa w rękach nielicznych i w tak zwanych społeczeństwach dobrobytu, szaleńcze wydatki militarne, mentalność odrzucania", brak troski o dzieci i nieletnich oraz życie nienarodzonych.

"Od dzieciństwa wzrastamy w świecie, w którym powszechna ideologia merkantylna, która jest prawdziwą ideologią i praktyką globalizacji, rozbudza w nas indywidualizm stający się narcyzmem, chciwością" - ostrzegł.

Papież przyznał: "To, co mówię, może wydawać się idealistyczne i mało konkretne, podczas gdy pojawiają się łatwiejsze do przebycia drogi, których celem jest rozwój innowacji technologicznych, redukcja opakowań, rozwój energii odnawialnej".

"To wszystko bez wątpienia jest nie tylko należyte, ale konieczne. A jednak nie jest wystarczające"- wskazał papież. Wyraził przekonanie, że ekologia dotyczy człowieka i całego środowiska naturalnego, a "nie tylko jednej części" - zastrzegł.

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  16.10.2019 13:27
  Eh, znowu te mity o energii odnawialnej
  doceń 5
 • spe
  16.10.2019 15:56
  "Ziemia [..] przeprośmy [..] za zło, jakie jej wyrządziliśmy" - mam się już zacząć bać?
  doceń 9
 • halinkaa
  20.10.2019 08:38
  papież niech poje przez tydzień korzonki z lasu i się wypowie ponownie
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama