107,6 FM

Zaduszkowe wspomnienie opozycjonistów

W Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej w poniedziałek 28 października Artur Kasprzykowski z Instytutu Pamięci Narodowej poprowadzi "Zaduszkowe wspomnienie tych, którzy odeszli...". Będzie ono poświęcone zmarłym w ciągu minionego roku ważnym postaciom demokratycznej opozycji na Podbeskidziu. Wspomnimy m.in. Helenę Wesołowską, Zdzisława Grefflinga, Janusza Bargieła...

Helena Wesołowska, współorganizatorka strajku w Andrychowskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Andropol” w 1971 r., założycielka Solidarnośc” w tym zakładzie w 1980 r., internowana po wprowadzeniu stanu wojennego, zmarła 20 kwietnia 2019 r. w wieku 92 lat.

Zdzisław Greffling, współzałożyciel Solidarności w bielskiej „Bewelanie” oraz prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w tym mieście, w stanie wojennym przewodniczący Biskupiego Komitetu Pomocy Uwięzionym i Internowanym, zmarł 3 maja 2019 r. Miał 91 lat.

Franciszek Kumorowicz, jeden z działaczy Solidarności w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym w Bielsku-Białej, w stanie wojennym współorganizator Opozycyjnej Organizacji „Wola”, zmarł 21 maja 2019 r. w wieku 65 lat.

Janusz Bargieł, w 1981 r. współorganizator Wszechnicy Podbeskidzia, redaktor niezależnego pisma „Moim Zdaniem”, po wprowadzeniu stanu wojennego internowany przez ponad rok, redaktor podziemnych biuletynów „Bez knebla” i „Antidotum”, za kolportaż skazany na rok więzienia, odszedł do wieczności 12 września 2019 r. w wieku 68 lat.

To tylko niektórzy z działaczy antykomunistycznej opozycji z Podbeskidzia, których pożegnaliśmy w ostatnich miesiącach. Przypomnieniu ich życia i działalności poświęcone będzie spotkanie w Książnicy Beskidzkiej (ul. Słowackiego 17a), zatytułowane „Zaduszkowe wspomnienie tych, którzy odeszli…”, które odbędzie się w poniedziałek 28 października o 17.00.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama