107,6 FM

Co trzecie sakramentalne małżeństwo się rozpada

W Polsce rozpada się co trzecie sakramentalne małżeństwo, w Łodzi już co drugie; kongres ma na celu poszukiwanie środków, które pomogą rodzinom - mówi w wywiadzie z czwartkową Gazetą Polską Codziennie współorganizator Kongresu Nowej Ewangelizacji ks. Michał Olszewski.

V Kongres Nowej Ewangelizacji odbędzie się w dniach 24-27 października w Gnieźnie.

Jak przypomina w czwartkowym wydaniu Gazeta Polska Codziennie, tematem kongresu jest rodzina, jej rola, znaczenie i kondycja. "GPC" zapytało rzecznika Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, a także współorganizatora kongresu ks. Michała Olszewskiego, dlaczego właśnie na tym zagadnieniu skupi się piąta edycja wydarzenia.

"To jest związane z całym charakterem kongresu, który jest organizowany co dwa lata przez Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji i skupia się na sferach życia człowieka. Dziś w obliczu kryzysu rodziny postanowiliśmy, że tegoroczne wydarzenie będzie dotyczyło właśnie kondycji rodzin. Mamy dane wskazujące na to, że w Polsce rozpada się co trzecie sakramentalne małżeństwo. W niektórych miejscach, np. w Łodzi, jest to już połowa małżeństw" - powiedział ks. Olszewski.

Podkreślił, że kongres ma na celu poszukiwanie narzędzi i środków, które mają pomóc rodzinom. Jak dodał, zadaniem wydarzenia jest też "pokazanie piękna i radości z posiadania rodziny, z życia w małżeństwie oraz przypomnienie zadań, jakie stoją przed rodziną".

Na pytanie, jaki jest podstawowy problem współczesnych rodzin, odparł, że przede wszystkim jest to trudność komunikacyjna. "Albo rodzice są za bardzo zaangażowani w pracę, albo dzieci są pochłonięte światem cyfrowym. To sprawia, że bardzo trudno jest się komunikować. To jest jedno z największych wyzwań, bo cierpią na tym więzi między poszczególnymi członkami rodziny. Jesteśmy coraz bardziej samotni, czujemy się opuszczeni przez najbliższych" - powiedział ks. Olszewski.

« 1 »
 • xyzmn
  24.10.2019 19:29
  nie wiem dlaczego wszyscy bezkrytycznie, nawet duchowni, przyjmują bzdurny wskaźnik rozwodów w danym roku do zawartych w ciągu roku małżeństw do stwierdzenia, że rozpada się co trzecie małżeństwo. Skoro liczymy tylko małżeństwa zawarte w danym roku w porównaniu do rozwodów małżeństw zawieranych przez ostatnie kilkadziesiąt lat to takie wyniki wychodzą (szczególnie, że mniej jest obecnie zawieranych małżeństw. To trochę tak jakby wyciągać wnioski o umieralności wśród nowonarodzonych licząc wskaźnik liczby urodzonych w danym roku do tych co zmarli (w obojętnie jakim wieku) - wynosi on pewnie ok. 100%.
  doceń 25
 • Muminekk
  24.10.2019 19:30
  Do jurek- czy napisałam że dawniej było lepiej? Skąd takie przypuszczenie?
  doceń 1
 • velario-new
  25.10.2019 23:11
  Gdy czytam o takich kościelnych konferencjach przypomina mi się anegdotka: w ZSRR i w Japonii zabrakło na rynku ryb. W związku z tym w Japonii wypłynęło w morze więcej kutrów, a w ZSRR zebrał się Centralny Komitet do spraw Walki z Brakami w Zaopatrzeniu Rybnym.
  doceń 24
 • KoperNick
  27.10.2019 09:21
  Co trzecie, a w niektórych miejscach co drugie małżeństwo się rozpada, tragedia od której gorsze chyba tylko głód albo wojna i co mają do powiedzenia moralni przywódcy narodu? diagnoza - zapracowanie i brak komunikacji? Tak jakby sto lat temu ludzie mniej pracowali. Co za dno.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama