107,6 FM

Grzegorz Sikorski: W Katowicach bezrobocie nawet poniżej 1%.

W Katowicach bezrobocie nawet poniżej 1% - takie przewidywania na najbliższy czas przedstawił na antenie Radia eM Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Bezrobocie wciąż spada, ale ten trend może się kończyć.

Grzegorz Sikorski: W Katowicach bezrobocie nawet poniżej 1% (14.11.2019)
Radio eM

Co prawda bezrobocie w Polsce wciąż spada, ale są analizy, według których w przyszłym roku może nieznacznie wzrosnąć. Jak podaje Narodowy Bank Polski, w cyklicznej projekcji inflacji, stopa bezrobocia w Polsce w tym roku wyniesie średnio 3,6%, w przyszłym 3,8%, a w 2021 r. – 4,1%. Grzegorz Sikorski wyjaśnił, że to tylko przewidywania, ale tak czy inaczej rozmiar bezrobocia zmniejsza demografia, czyli zmniejszająca się liczba osób wchodzących co roku na rynek pracy.

Dyrektor WUP podkreślił, że wciąż potrzebujemy rąk do pracy, w związku z czym będą podejmowane próby dotarcia do potencjalnych pracowników z krajów spoza Unii Europejskiej. O tych z uboższych krajów UE, np. z Rumunii, czy Bułgarii, trudno, bo nie mając ograniczeń w poruszaniu się po UE wolą oni szukać pracy w krajach bogatszego Zachodu.

Gość „Rozmowy poranka” zwrócił uwagę, że powiększa się różnica w zmniejszaniu stopy bezrobocia kobiet i mężczyzn. Wobec tego należy bardziej zdecydowanie zachęcić kobiety do podejmowania pracy, bo są potrzebne na rynku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy