107,6 FM

Andrzej Karol: Związkowcy oczekują od rządu człowieka ds. hutnictwa

Związkowcy oczekują od rządu człowieka ds. hutnictwa - powiedział w Radiu eM Andrzej Karol, szef hutniczej "Solidarności". Hutnicy chcą mieć partnera do rozmowy o zagrożonej przyszłości branży.

Andrzej Karol: Związkowcy oczekują od rządu człowieka ds. hutnictwa
Radio eM

Jak wyjaśnił Andrzej Karol, przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”, zabójcza dla hutnictwa w całej Europie jest polityka klimatyczna obciążająca branżę opłatami za emisję CO₂. Efektem jest wstrzymanie produkcji w hucie ArcelorMittal Poland w Krakowie. Związkowcy obawiają się, że nie spełnią się zapowiedzi zarządu, że praca zostanie wznowiona, „jak tylko powróci koniunktura i będzie opłacalna produkcja w hucie w Krakowie”. Część pracowników ma być przeniesiona do huty w Dąbrowie Górniczej. Andrzej Karol wyraził jednak obawy o sytuację i relacje w załodze, ponieważ już teraz dąbrowska huta nie pracuje pełną parą.

Niespokojnie jest także w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej. W najbliższym czasie może tam dojść do rozpoczęcia protestu. Załoga obawia się o swoje miejsca pracy. Pod koniec lipca odbyła się w tej sprawie pikieta przed siedzibą Węglokoksu w Katowicach. Przyszłość zakładu zależy m.in. od współpracy huty z Węglokoksem. Andrzej Karol zauważył, że to strona społeczna doprowadziła do porozumienia między obydwoma podmiotami, które same tego porozumienia nie potrafiły osiągnąć.

Szef hutniczej Solidarności wyraził oczekiwanie związkowców na to, że w rządzie będzie osoba odpowiedzialna za hutnictwo, z którą będą mogli prowadzić konkretne rozmowy o wsparciu dla branży.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy