107,6 FM

Abp Wiktor Skworc: Górnicy z Wujka stanęli w obronie człowieka

- W grudniu 1981 r. górnicy z Wujka stanęli w obronie człowieka - powiedział abp Wiktor Skworc w Radiu eM.

W 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego metropolita katowicki wspominał wydarzenia związane z pacyfikacją Kopalni "Wujek" w Katowicach, w wyniku której 16 grudnia 1981 r. zginęło 9 górników. Abp Wiktor Skworc wskazał, że do strajku na "Wujku" doszło, ponieważ załoga kopalni stanęła w obronie aresztowanego przewodniczącego zakładowej Solidarności. - To przesłanie na dziś, by zawsze stawać w obronie człowieka. - podkreślał abp Skworc.

Metropolita katowicki zachęcał także do szczególnej troski o swoich najbliższych, która powinna cechować ostatnie dni Adwentu. - Święta przeżywamy we wspólnotach rodzinnych - wyjaśniał abp Skworc, wskazując, że porządkowanie relacji przed świętami warto rozpocząć od siebie. - Jeśli uporządkujemy najpierw nasze wnętrze, będzie to miało dobry wpływ na całą rodzinę - przekonywał, zachęcając do skorzystania już teraz z sakramentu pokuty i pojednania.

Abp Wiktor Skworc wyjaśniał także znaczenie posługi akolitatu. Jutro w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach tej posługi udzieli alumnom przygotowującym się do przyjęcia święceń. - Akolitat ma bardzo ścisły związek z Eucharystią - podkreślał metropolita katowicki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy