107,6 FM

Polska Grupa Lotnicza przejmuje największą niemiecką wakacyjną linię lotniczą Condor Air

Polska Grupa Lotnicza przejmuje największą niemiecką wakacyjną linię lotniczą Condor Air - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

"Awans naszego kraju do krajów dojrzałych, do rynków rozwiniętych (...) nie jest przypadkiem. Również polskie firmy przejmują potężne firmy zagraniczne" - powiedział w piątek premier Morawiecki.

Linie wakacyjne Condor to - jak podkreślił - największe tego typu linie w Niemczech. "Bardzo odważny, ale zarazem rozważny ruch Polskich Linii Lotniczych LOT" - podkreślił szef rządu.

"To dowód siły polskiej gospodarki" - zaznaczył.

Z nieoficjalnych jeszcze informacji "z kręgów prowadzących negocjacje", do których dotarła agencja dpa, wynika, że LOT wygrał rywalizację o Condora z kilkoma innymi inwestorami, m.in. z amerykańskim funduszem Apollo i brytyjskim Greybull. LOT przejmując linie lotnicze Condor uratuje niemieckie przedsiębiorstwo przed upadkiem, które groziło mu po plajcie najstarszego biura turystycznego świata Thomas Cook.

Zarejestrowane we Frankfurcie nad Menem linie lotnicze Condor, należące od 2009 roku do Thomasa Cooka, przetrwały plajtę właściciela tylko dzięki finansowej pomocy państwa niemieckiego w wysokości 380 mln euro. Condor, to największa wakacyjna linia lotnicza w Niemczech; jest ważnym partnerem dla niemieckich biur podróży, zatrudnia około 5 tys. osób i operuje ok. 60 samolotami.

Polska Grupa Lotnicza (PGL) w 100 proc. należy do Skarbu Państwa i jest nadzorowana przez Prezesa Rady Ministrów. W skład PGL wchodzą LOT, LOT AMS, LS Airport Services.

« 1 »
 • seitz
  24.01.2020 11:59
  Tym się różni PiS od Platformy czym kupowanie niemieckich firm od sprzedawania polskich firm.
  Pamiętam kto chciał sprzedać LOT jak i inne znacznie bogatsze polskie firmy które dziś przynoszą 30 miliardów zysku rocznie na czym zyskuje budżet państwa (uwaga) polskiego w postaci podatku i dywidend.
  Byłby to zysk niemiecki, jednak naród zdecydował inaczej i dziś LOT kupuje niemiecką firmę, a nie niemiecka firma kupuje LOT.
  Kolejna wielkopomna decyzja przed narodem będzie już w maju.
 • janek32
  24.01.2020 16:10
  Eh, żeby tak jeszcze szanowali prawo i respektowali wyroki sądów...
  doceń 6
 • jurek
  24.01.2020 16:16
  @Seitz. Z informacji prasowych wynika, że to nie LOT kupuje te linie (bo nie ma pieniędzy, ani takiej zdolności kredytowej). Kupić ma PGL - czyli państwowy holding , dysponującymi państwowymi pieniędzmi (tj. publicznymi)/ no i zapłacic ma te pieniądze do własciciela nienickiego (czyli Twoja terminologia wytransferować środki z kraju). Czy ta inwestycja bedzie opłacalna (podniesie wartość LOTu i Condora to sie dopiero okaże. A co do tych podatków, to zwróc uwgę, iż skoro Condor to firma niemiecka i zapewne dalej bedzi edziałac na tym rynku - to bedzie zatrudniac Niemców i płacić podatki w Niemczech. No cyba, że wypracuje jakąś dywidendę - to bedzie ją mogła przetransferowac do Polski.
  doceń 6
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama