107,6 FM

Dr hab. Jerzy Jaroszewicz: zakażonych koronawirusem może być więcej, tylko tego nie zauważyli

- Zakażonych koronawirusem może być więcej, tylko tego nie zauważyli - przestrzegał na antenie Radia eM dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz. Niektóre osoby przechodzą bowiem chorobę covid-19 lekko. Najbardziej niepokoić musi zawsze zapalenie płuc.

dr hab. n.med. Jerzy Jaroszewicz   dr hab. n.med. Jerzy Jaroszewicz

Jak zauważył ordynator oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, najważniejsza obecnie w walce z wirusem SARS-CoV-2 jest profilaktyka, zwłaszcza bezwzględne mycie rąk. Wirus bowiem może do kilku godzin przetrwać poza organizmem człowieka (tzw. gospodarza). Nadziei lekarze upatrują w leku, którego - jak powiedział gość Radia eM - spodziewają się do końca roku, natomiast na szczepionkę trzeba będzie poczekać dłużej. Okres letni może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, ponieważ jego utrzymywaniu się poza organizmem nie sprzyja środowisko suche i gorące.

Dr hab. Jerzy Jaroszewicz wyraził przekonanie, że zalecany 1 metr odstępu od innych osób, które mogłyby zarazić poprzez kichnięcie, to za mało. Przypomniał, że objawy, które powinny niepokoić to gorączka, kaszel i bóle mięśniowe.

Posłuchaj całej "Rozmowy poranka":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy