107,6 FM

"Robię wszystko, co w mojej mocy, by w Polsce nie powtórzył się scenariusz włoski"

Robię wszystko, co w mojej mocy, by w Polsce nie powtórzył się scenariusz włoski - powiedział poniedziałkowemu "Wprost" minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zapytany, czy wszystko jest pod kontrolą tak, jakby sobie życzył, minister zdrowia odpowiedział: "Po pierwsze pamiętajmy, że cały świat mierzy się z czymś nowym i nieznanym, z nowym rodzajem zagrożenia, które nie jest zbadane ani rozpoznane. My robimy wszystko, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, bo nie da się zastopować go całkowicie".

Dopytany, czy wystarcza środków, stwierdził, że pieniądze nie stanowią żadnego problemu. "Na początku marca do wojewodów trafiło blisko 100 mln zł z rezerwy budżetu państwa. Wojewodowie rozdysponowali te środki między organy założycielskie placówek medycznych, a te przekazują je wnioskodawcom. Specustawa dała nam możliwość uruchomienia 1,3 mld zł. Teraz premier podjął decyzję o uruchomieniu kolejnych 7,5 mld zł dla ochrony zdrowia. Jeżeli trzeba będzie wydać więcej środków, to tak się stanie" - powiedział Ł. Szumowski.

Minister zdrowia odniósł się także do tego, jak Polacy zachowują się po wprowadzeniu szeregu obostrzeń. "Włosi nie przestrzegali reżimu kwarantanny, stąd mamy u nich skokowy, wręcz drastyczny wzrost zachorowań, przez który system ochrony zdrowia stał się kompletnie niewydolny. My takich błędów popełniać nie możemy. U nas policja prowadzi kontrole osób przebywających na kwarantannie. Apelujemy też o odpowiedzialność samych kwarantannowanych. Dane, które otrzymujemy z MSWiA, są budujące. 99 proc. Polaków przestrzega zasad kwarantanny i nie opuszcza domu. To świadczy, że Polacy wzięli sobie do serca nasze apele i widzą, że tylko ograniczając kontakty, jesteśmy w stanie zapobiec rozprzestrzenieniu się wirusa. Puste ulice miast również są oznaką odpowiedzialności" - powiedział.

Zapytany, czy uda się wypłaszczyć parabolę zachorowań, powiedział, że taki jest cel podejmowanych działań. "Dane z krajów europejskich, nie mówiąc o danych z Chin, pokazują, że liczba zakażonych rośnie wykładniczo. To znaczy, że mniej więcej co tydzień dodajemy jedno zero. Robimy teraz wszystko, by przygotowywać się na większą falę zachorowań. Dlatego zdecydowaliśmy o przekształceniu 19 szpitali w Polsce w szpitale zakaźne. One mają sprzęt i personel gotowy do przyjmowania osób zakażonych. Co ważne, 10 proc. łóżek w tych placówkach musi być łóżkami respiratorowymi. Respiratory są potrzebne, gdy dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia chorych. Warto jednak podkreślić, że nie wszyscy zakażeni koronawirusem muszą przebywać w szpitalu. Jeśli ktoś łagodnie przechodzi zakażenie, może zostać na izolacji domowej" - przypomniał.

Pytany, jak wygląda dziś kupowanie na rynku międzynarodowym środków higieny takich, jak maseczki i fartuchy, a także respiratorów, zwrócił uwagę, że "maseczki i kombinezony to teraz towar deficytowy". "Wszystkie kraje w jednym czasie zaczęły ich potrzebować w ogromnych ilościach. Jednak wspólnie z Agencją Rezerw Materiałowych udaje się nam systematycznie kupować nowy niezbędny dla szpitali towar, w tym również testy wykrywające obecność koronawirusa. Jesteśmy bardzo aktywnym graczem na rynku zakupu środków ochrony osobistej i testów" - powiedział minister zdrowia.

Dopytywany, jaki scenariusz spędza mu sen z powiek, stwierdził, że "na świecie widzimy dwa scenariusze: jeden azjatycki, gdy rozprzestrzenienie się wirusa dzięki wprowadzonym działaniom udaje się zatrzymać, oraz włoski, gdy wirus wymyka się spod kontroli". "Robię wszystko, co w mojej mocy, by w Polsce nie powtórzył się scenariusz włoski" - podkreślił.

« 1 »
 • pogodzona
  23.03.2020 10:22
  Panie Ministrze, ogromne wyrazy szacunki i wdzięczności za zaangażowanie w tę walkę! Niech Pan Bóg chroni Pana, obdarza siłą, dobrymi pomysłami i skutecznością działania. Modlimy się także za wszystkich Współpracowników, tych bardziej i tych najmniej widocznych. I dla wszystkich ludzi - o opanowanie i cierpliwość, o mądrość. O Miłość wzajemną.
  doceń 19
 • seitz
  23.03.2020 12:34
  Czekam na kolejne radykalne kroki w celu spowolnienia zachorowań.
  Powstrzymanie transportu publicznego. Zakaz zgromadzeń. Nakaz noszenia osłony ust i nosa. Nakaz otwarcia sklepów spożywczych przez całą dobę. Wpuszczanie pojedyńczych osób na teren sklepu zależnie od powierzchni. Minimalny paragon 100zł tak żeby rzadziej do sklepu przychodzić. Jest wiele możliwych rozwiązań, tylko trzeba czeskiej odwagi. Dla dobra ogółu wszyscy to z pewnością zaakceptują.
  doceń 1
 • qrde_blade
  23.03.2020 13:55
  Scenariusz włoski obnażył masońskie plany dyskretnie szykowane dla wystrachanej Jewropy pod NWO rządami ( jak raczył mawiać JKM ) Jego Ekselencji Władymira Władymirowicza Putina. Jak na razie to STARANNIE WYEDUKOWANE SINOKRWISTE ELYTY gonią w piętkę i tylko RUSCY jak widać mogą INACZEJ zarazić ZARAZIE. Tymczasem lekarstwo dla zarażonych w początkowej fazie jest banalne w swej prostocie i POWSZECHNIE ZNANE. Lekarstwem tym są inhalacje z pomocą inhalatorów i nebulizatorów, tworzących mikrocząstki rozpylonego i wydychanego przez zarażonego środka leczniczego. Lekarstwem w tym wypadku może być nawet wyciśnięty, naturalny sok z cytryny, woda z kropelkowym dodatkiem nadtlenku wodoru, DMSO, ect. o których rodzaju i dawkowaniu powinien zadecydować sam lekarz. Tak proste i skuteczne w swej formie rozwiązanie może również wspomagać szybsze zdrowienie górnych dróg oddechowych i zwłóknienia płuc powstałe na skutek uszkodzenia wirusem. W tym miejscu dziękuje sinokrwistym za pozostawione na wszelki słuczaj w horoskopach wyrazy uznania i potwierdzające ich powstałe obawy szczelną cenzurę
  doceń 3
 • Muminekk
  24.03.2020 18:06
  Wszystko skupia się wokół wirusa,a czemu służba zdrowia nie umie odpowiedzieć ciężarnej,która za miesiąc ma mieć cesarkę ale ostatnia wizyta u ginekologa się nie odbędzie i ona została bez wskazania do przeprowadzenia z powodów zdrowotnych cesarskiego cięcia ?
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama