107,6 FM

Abp Skworc do diecezjan: Zmartwychwstały Pan wychodzi nam na spotkanie

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc skierował słowo pasterskie do diecezjan. List dotyczy duchowego przeżycia Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

Metropolita katowicki na początku listu przypomina, że Wielkanoc to "szczyt całego roku liturgicznego, największe i najważniejsze święta naszej chrześcijańskiej wiary". Pisze, że w tym roku ze względu na wprowadzone ograniczenia liturgia Wielkiego Tygodnia i świąt Zmartwychwstania Pańskiego będzie celebrowana w katedrach i kościołach bez obecności wiernych. Zachęca jednak wiernych do duchowego uczestnictwa w ceremoniach poprzez różne formy transmisji.

"Ta nietypowa forma religijnego zaangażowania nie zmienia ani istoty, ani treści obchodów Triduum Paschalnego i Wielkiejnocy. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do świętowania zwycięstwa Pana Jezusa nad grzechem i śmiercią" - zapewnia w słowie skierowanym do diecezjan arcybiskup katowicki.

Abp Wiktor Skworc zaznacza, że "naszym udziałem obecnie stało się doświadczenie pustki, zagrożenia, lęku, a nawet cierpienia i śmierci. Towarzyszy nam również osamotnienie, wynikające z konieczności ograniczenia relacji z szeroką pojętą rodziną, przyjaciółmi i znajomymi". "W takim czasie właśnie Zmartwychwstały Pan wychodzi nam na spotkanie z pozdrowieniem pełnym nadziei: »Pokój wam!« (J 20,19), »Nie bójcie się!« (Mt 28,10)" - podpowiada.

Hierarcha przypomina wiernym, że część liturgicznych obrzędów Triduum Paschalnego zostanie uproszczona lub ograniczona. "Najważniejsza jest jednak Eucharystia - wielka tajemnica wiary" - co podkreśla metropolita katowicki, dodając, że uczestnictwo we Mszy św. "nawet w obecnych okolicznościach - staje się naszą powinnością". Zachęca przy tym odpowiedniego przygotowania się do udziału w Mszy św. transmitowanej za pośrednictwem mediów.

"Niechaj przygotowanie to ma charakter wspólnotowy, rodzinny, w gronie osób najbliższych. Zatroszczcie się razem zarówno o zewnętrzne, jak i wewnętrzne wyciszenie; wzbudźcie intencje Waszej modlitwy oraz doskonały akt żalu na początku Eucharystii. Otwórzcie Wasze serca na działanie słowa Bożego i przyjęcie owoców duchowej Komunii z Jezusem Chrystusem" - pisze abp Skworc.

Zapewnia jednocześnie, że celebrując liturgię Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy w katedrze w Katowicach, będzie modlił za całą wspólnotę lokalnego Kościoła, za wszystkie rodziny, duchowieństwo i osoby życia konsekrowanego, za braci i siostry dotkniętych osamotnieniem, cierpieniem i chorobą.

"Pragnę się za Wami wstawiać w modlitwie i udzielić pasterskiego błogosławieństwa na dni przed nami, na ciągle jeszcze nieprzewidywalną przyszłość" - dodaje. Ponadto zachęca diecezjan do pojednania się Bogiem poprzez akt żalu doskonałego, przypominając, że w tej wyjątkowej sytuacji zastępuje on sakrament pokuty. Wzywa wszystkich do pojednania się z bliźnimi.

Ciąg dalszy na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Anonim (konto usunięte)
    04.04.2020 15:23
    SKoro Ministerstwo Zdrowia pozwala aby na mszy świętej było do pięciu osób to dlaczego w naszej diecezji pozamykano kościoły przed wiernymi? BO TAK NAJPROŚCIEJ ŻEBY SOBIE KŁOPOTU NIE ROBIĆ? jak się zaczęła ta epidemia to ksiądz arcybiskup mówił że jest do dyspozycji wiernych więc ja teraz bardzo proszę o odpowiedź... Jako wierna tej (szczęśliwej) archidiecezji...
    doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama