107,6 FM

Ilu badanych źle ocenia pomysł głosowania korespondencyjnego?

Ponad 57 proc. ankietowanych źle ocenia pomysł powszechnego głosowania w systemie korespondencyjnym, dobrze - w sumie 25 proc. badanych - wynika z sondażu United Surveys na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

"Z najnowszego sondażu United Surveys, na zlecenie DGP i RMF FM, wynika, że organizowanie wyborów w maju byłoby wbrew nastrojom społecznym" - podaje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Łącznie 57,4 proc. ankietowanych źle ocenia pomysł powszechnego głosowania w systemie korespondencyjnym. Dobrze ten pomysł ocenia w sumie 25 proc. badanych.

W podziale na elektoraty największą aprobatą ten pomysł cieszy się wśród wyborców Andrzeja Dudy (65 proc. ocen pozytywnych) i Krzysztofa Bosaka (72 proc.).

Ankietowanych pytano także, czy zagłosowaliby korespondencyjnie w wyborach prezydenckich, gdyby odbyły się one w najbliższą niedzielę. "Zdecydowanie nie" odpowiedziało 42,5 badanych, "raczej nie" - 13 proc., "zdecydowanie tak" - 23 proc., "raczej tak" - 15,9 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-4 kwietnia metodą CATI na grupie 1100 osób.

« 1 »
 • podajnik
  06.04.2020 07:51
  Należałoby zadać pytanie wśród miliona niepołnosprawnych z pierwszej i drugiej grupy inwalidzkiej, którzy od kilku lat mogą korzystać w Polsce z głosowania korespondencyjnego.
  Lub też zadać pytanie w roku 2015 gdy Platforma obiecała, że głosowanie korespondencyjne będzie powszechne dla każdego.

  "Powszechne głosowanie korespondencyjne 2015
  Zgodnie z projektem zaproponowanym przez posłów PO głosowanie korespondencyjne ma być możliwością dostępna dla wszystkich wyborców. Stanowi ono bowiem gwarancję powszechności prawa wyborczego. Zdaniem pomysłodawców liczba osób głosujących korespondencyjnie będzie wzrastać w każdych kolejnych wyborach."
  www.infor.pl/prawo/wybory/wybory-parlamentarne-2015/694873,Powszechne-glosowanie-korespondencyjne.html
 • Anonim (konto usunięte)
  06.04.2020 08:12
  W wyborach prezydenckich w 2015 każdy mógł zagłosować korespondencyjnie. Ilu z nas z tego prawa skorzystało?
 • Anonim (konto usunięte)
  06.04.2020 09:01
  I tak na koniec, bo trzeba zająć się przygotowaniem do tych wyjątkowych świąt - dziś to nie tyle wybory korespondencyjne z użyciem koperty, poczty etc. Dziś czas na wybory internetowe. Może nie te prezydenckie, ale kolejne parlamentarne powinny mieć opcję glosowania z pomocą internetu. To by rozwiązało na przyszłość obecne problemy i wykluczyło możliwe fałszowanie wyborów korespondencyjnych o którym tak wiele mówili nie tak dawno (w 2017 r.) posłowie PIS.
  doceń 4
 • dirk
  06.04.2020 10:58
  Wyjątkowo zgadzam się z większością, niekoniecznie z tych samych co ona powodów. Zorganizowane w takim pośpiechu i zamieszaniu wybory byłyby po prostu niewiarygodne i być może łatwe do "skręcenia". W jakiejś Bawarii ponoć procedury wypracowywano przez lat 50, a nawet jakby żywcem kupić od nich licencję, to nasza Poczta jest wirusem na wpół sparaliżowana. Przy okazji apeluję o otwarcie punktów pocztowych w galeriach handlowych, te usługi są tak samo potrzebne jak papu, mydło i lekarstwa, a teraz trza po nie stać w długaśnych kolejkach przed czynnym lokalem i się zarażać. Tamte punkty, zlokalizowane w wielkich halach i obudowane szkłem ze wszystkich stron są o wiele bardziej higieniczne. Martwi mnie też durnota alternatywnej propozycji, jakaś ekstra kadencja na 2 lata i bez możliwości reelekcji? To już chyba obliczone że nikt się na to nie zgodzi, choćby i chciał. Pozostaje chyba tylko jakiś stan klęski choćby na 1 dzień, odroczenie o te 3 miechy i się zobaczy potem. Za ten czas się z wirusem oswoimy i będziemy głosować tak, jak załatwiamy codzienne sprawy nawet teraz.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama