107,6 FM

Krystyna Siejna: Mamy społeczeństwo bardziej obywatelskie niż nam się wydaje

Mamy społeczeństwo bardziej obywatelskie niż nam się wydaje - mówiła w Radiu eM Krystyna Siejna, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Katowice, samorządowiec z wieloletnim doświadczeniem. Dziś (27.05) 30. rocznica pierwszych wyborów samorządowych w III RP.

Jak powiedziała Krystyna Siejna, obywatelskość to nie tylko czynny udział w życiu samorządowym, lecz także to, że czasem spokojnie akceptujemy to, co jest robione. Tym samym odniosła się do założeń reformy samorządowej sprzed 30 lat, która zakładała zarówno skończenie z niegospodarnością czasów Polski Ludowej, jak i budowę społeczeństwa obywatelskiego.

Była wiceprezydent Katowic przyznała, że w samorządach w Polsce większą rolę niż początkowo pełnić zaczęły z czasem partie polityczne, co powoduje niekiedy, że interesy partyjne biorą górę niż interes lokalnej społeczności. Dodała też jednak, że wiele zależy od konkretnych samorządowców.

– Pewne sprawy trzeba poprawić, jeszcze raz uściślić zadania większych i mniejszych gmin, bo ustawa o samorządzie gminnym była tworzona przed laty, na rozpoczęcie – zauważyła Krystyna Siejna oceniając opinie, że reforma samorządowa jest niedokończona.

"Rozmowa poranka" do posłuchania:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy