107,6 FM

Macron odwiedzi we wtorek Holandię aby przełamać impas w sprawie budżetu UE

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotka się we wtorek w Hadze z premierem Holandii Markiem Rutte. Celem rozmów będzie przełamanie impasu w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy unijnej gospodarki dotkniętej przez pandemię koronawirusa.

Jak poinformował w poniedziałek Pałac Elizejski, Macron i Rutte zjedzą też roboczą kolację.

Głównym tematem rozmów obu przywódców będzie spór wokół proponowanego przez Komisję Europejską funduszu odbudowy nazwanego Next Generation EU, wartego 750 mld euro. Holandia jest jednym z członków koalicji bogatych i fiskalnie konserwatywnych państw - tzw. oszczędnej czwórki, która sprzeciwia się temu rozwiązaniu w jego obecnej formie.

Według propozycji KE, 500 mld euro z funduszu zostałoby rozdysponowane w postaci dotacji dla państw, natomiast reszta w formie niskooprocentowanych pożyczek. Holandia chce, by większość wartości funduszu stanowiły pożyczki.

Holandia, w przeciwieństwie do Francji, jest też w gronie państw opowiadających się za mniejszym budżetem UE. Według agencji Reutera, w agendzie spotkania znajdzie się prawdopodobnie temat francusko-holenderskiego koncernu lotniczego Air France-KLM, przeżywającego trudności finansowe z powodu pandemii.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama