107,6 FM

Roman Włodarz: Deszcze są zbawienne dla rolnictwa, ale są też lokalne tragedie

Deszcze są zbawienne dla rolnictwa, ale są też lokalne tragedie - powiedział w Radiu eM prezes Śląskiej Izby Rolniczej, Roman Włodarz, oceniając obecną sytuację pogodową i wynikające z niej podtopienia.

Prezes Śląskiej Izby Rolniczej podkreślił, że po wiosennej suszy deszcz był bardzo potrzebny i nawet obecne intensywne opady tylko w niewielkim stopniu uzupełnią niedobór wody w glebie. Wyjaśnił przy okazji, że wpływ pogody na ceny żywności na rynku jest coraz mniejszy, co jest związane z dużym przepływem towarów pomiędzy różnymi regionami i krajami.

W ocenie Romana Włodarza sprzedaż za granicę dużej części zapasów polskiego zboża wiosną ostatecznie okaże się korzystna dla polskich rolników. Na początku roku media przynosiły głosy krytyczne, wskazujące, że w Polsce może zabraknąć zboża w sytuacji, gdy susza zmniejszy plony. Jak powiedział prezes izby, dziś już wiadomo, że plony będą wystarczające, a dzięki pozbyciu się nadwyżki zapasów ceny w skupie nie będą zbyt niskie, a więc niekorzystne dla rolników.

Gość Radia eM z zadowoleniem przyjął zapowiedzi Komisji Europejskiej przeznaczenia większych kwot na Wspólną Politykę Rolną w najbliższej perspektywie finansowej 2021-2027. Polska, w ramach Europejskiego Funduszu Odbudowy, miałaby otrzymać na rozwój rolnictwa dodatkowe 3 mld euro. Roman Włodarz zwrócił jednak uwagę, że trzeba poczekać na decyzje, na co mają być wydatkowane te środki. W interesie polskich rolników najważniejsze byłoby wsparcie produkcji rolnej, a nie np. przetwórstwa.

Cała "Rozmowa poranka":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..