107,6 FM

Prof. Michał Kleiber: Narzekając na polityków jesteśmy współwinni temu, co się dzieje

Narzekając na polityków jesteśmy współwinni temu, co się dzieje – ocenił na antenie Radia eM prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny pisma „Wszystko Co Najważniejsze”.

Były prezes Polskiej Akademii Nauk i były doradca społeczny Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wyjaśnił, że politycy często zachowują się w sposób skandaliczny, a my ich wybieramy do parlamentu. Tymczasem sprawy są w naszych rękach. Powinniśmy wybierać ludzi, którzy potrafią rozmawiać. W przeciwnym razie realizujemy koncepcję niezgody totalnej.

– Wierzę, że to jest całkiem realne, żebyśmy ograniczyli spory, które zdominowały nasze życie publiczne w ostatnich latach. To rzecz fatalna dla naszej dalszej przyszłości – powiedział gość „Rozmowy poranka”. Dodał, że wydaje nam się, iż tak ostre spory to element „estetyki politycznej” i nie ma wpływu na ważne sprawy związane z naszym państwem. Tymczasem według jego obserwacji ta niezgoda rodzi niepewność np. wśród innowatorów, ograniczając ich inicjatywę, hamując inwestycje.

– Musimy wyszukiwać obszary, które nas łączą, a my ich niestety wspólnie nie odkrywamy – mówił profesor podkreślając, że nie ograniczając debaty, powinniśmy umieć znajdować porozumienie w tych obszarach, które będą decydować o naszej przyszłości.

Zdaniem prof. Michała Kleibera Andrzejowi Dudzie bardzo zależy na narodowej zgodzie. Wyraził wobec tego nadzieję, że w drugiej kadencji prezydent będzie jeszcze bardziej niezależny od swojego ugrupowania. Natomiast zachowanie kontrkandydata, czyli Rafała Trzaskowskiego jest, według profesora, wielką niewiadomą. Gość Radia eM przestrzegł przed grożącą nam ewentualnością szalonych i nieodpowiedzialnych protestów.

Redaktor Naczelny pisma „Wszystko Co Najważniejsze” przypomniał swoje słowa opublikowane na łamach tego pisma: „nadszedł czas, aby publiczny głos sprzeciwu wobec szerzącej się nienawiści zabrzmiał donośniej niż dotychczas.”

Cała "Rozmowa poranka":

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy